ČTK

8. 3. 2024

Nejvyšší správní soud (NSS) dvěma rozhodnutími upozornil na pochybení pražských úřadů v řízení o umístění stavby Masaryk Centre 1 u Masarykova nádraží v Praze, kterou na zakázku Penty navrhli architekti z ateliéru Zahy Hadidové. Úřady dostatečně nezvážily charakter řízení a případnou účast občanských organizací, a tedy i možnost podání připomínek. Rozsudky jsou dočasně zpřístupněné na úřední desce. Pisatel stížností, spolek Arnika, v tiskové zprávě uvedl, že na postavených kancelářských budovách se už nic nezmění, rozsudek však lze využít jako oporu v jiných sporech občanů a spolků s úřady. Pražský magistrát uvedl, že se s rozsudkem seznamuje a soud o případu ještě neskončil.

„Bývali jsme mohli bojovat za to, aby budova nebyla tak objemná a bylo v místě víc zeleně. Budova ale už stojí a Penta lokalitu vytěžila na maximum. Je zřejmé, že úřady šly Pentě na ruku – jen nevíme, jestli záměrně. Centrum města se stalo kořistí soukromé společnosti s kontroverzní pověstí a rozsudek soudu se v této chvíli bohužel stává pouhým akademickým cvičením,“ uvedla Anna Vinklárková z Arniky.

Podle NSS chyboval magistrát, jenž v řízení před správními soudy figuroval jako žalovaná strana, i stavební úřad Prahy 1. „Rozhodnutí žalovaného i rozhodnutí stavebního úřadu jsou nepřezkoumatelná pro nedostatek důvodů ohledně závěru, že záměr nepodléhá (neměl podléhat) přinejmenším zjišťovacímu řízení, potažmo následně posouzení vlivů záměru na životní prostředí,“ stojí v jednom z rozsudků NSS.

„V tuto chvíli se s rozsudkem detailně seznamujeme, nicméně všechna soudní řízení v této věci ještě nejsou ukončena, proto nebudeme do skončení těchto řízení věc komentovat,“ uvedl mluvčí pražského magistrátu Tadeáš Provazník.

Spor se táhne od roku 2020, kdy stavební úřad Prahy 1 vydal územní rozhodnutí pro stavbu polyfunkčního objektu. Komplex v ulici Na Florenci prošel už v roce 2017 posouzením vlivů na životní prostředí, občanské organizace proto měly být součástí také návazného povolovacího procesu. Investor ale podle Arniky udělal drobné úpravy, a tím se vyhnul jak posouzení vlivů, tak účasti spolků, které upozorňovaly na negativa objemné stavby. Arnika se bránila u Městského soud v Praze, uspěla však až u NSS.

Magistrát nyní musí znovu zvážit, zda posouzení vlivů bylo, či nebylo zapotřebí, a zda se měla procesu povolování stavby účastnit veřejnost. NSS také nastolil otázku, zda záměr nepodléhal zjišťovacímu řízení v podstatě automaticky, ze zákona, kvůli charakteru stavby. „Tedy, zda záměr není obchodní komplex či nákupní středisko s celkovou zastavěnou plochou minimálně 6000 metrů čtverečních. V tomto ohledu by bylo namístě vyjádřit se k otázce, zda obchodním komplexem není i stavba obsahující větší množství jednotlivých prodejen s vlastními vstupy v rámci jednoho objektu,“ uvedl NSS.

Arnika má za to, že rozsudek ukazuje slabou pozici vedení města vůči developerům a podcenění situace. „Věříme, že případy jako tento pomohou chování města změnit a do budoucna chtít po soukromých developerech mnohem víc,“ uvedl Václav Orcígr z Arniky.

Práce na budovách se zlatou fasádou, jichž se spor týkal, dokončila firma Penta Real Estate loni na podzim. Stavba trvala přes dva a půl roku. Celková investice dosáhla 2,5 miliardy korun. Další peníze společnost investuje v nejbližším okolí.

Přečtěte si také

Americký prezident Biden přijal v Oválné pracovně českého premiéra Fialu
Americký prezident Biden přijal v Oválné pracovně českého premiéra Fialu

Americký prezident Joe Biden dnes krátce po 15:30 místního času (21:30 SELČ) přivítal v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.