ČTK

8. 3. 2024

Na budově pražského magistrátu i radnic některých městských částí zavlála tibetská vlajka k připomenutí povstání tibetského lidu proti čínské okupaci, při kterém před 65 lety zahynulo nejméně 80 000 Tibeťanů. Vyplývá to ze zjištění ČTK. Vlajka ode dneška visí i na sídle Poslanecké sněmovny na Malé Straně, uvedla na síti X její předsedkyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Cílem kampaně, do které se řadu let v Česku zapojují města, úřady, školy a další instituce, je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu.

Tibetskou vlajku dnes vyvěsili na budovu magistrátu pražští radní. „Tibetskou vlajku vyvěšujeme na budovy hlavního města již mnoho let, jejím vyvěšením chceme podpořit mezinárodní kampaň, která poukazuje na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu ze strany komunistické Číny, a zároveň tím podpořit i samotné Tibeťany,“ řekl ČTK mluvčí města Tadeáš Provazník. Jde tak podle něj o symbolickou podporu.

Vlajka k podpoře Tibeťanů vlaje také například na budově radnice Prahy 5, 6 nebo 7. „Vyvěšení tibetské vlajky je vnímáno jako symbolická podpora Tibeťanů v jejich boji za lidská práva a národní identitu,“ uvedla radnice sedmé městské části. Vlajku vyvěsili také v Praze 11. „Před okupací jakékoli země se oči zavírat prostě nesmí,“ řekl místostarosta městské části Jan Jaroš (Praha 11 Sobě).

Pekarová Adamová uvedla, že Tibeťané vedou každý den boj o prosté bytí i o zachování vlastní kultury, kterou Čína systematicky a chladnokrevně ničí již desítky let. „Mají mou podporu,“ dodala.

Akce Vlajka pro Tibet se koná v řadě zemí každoročně 10. března, kdy při povstání v roce 1959 zemřelo přes 80.000 Tibeťanů. Statisíce dalších zemřely v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. Česká republika se k akci připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři česká města.

Tibet obsadila čínská armáda v roce 1950. Peking trvá na tom, že je historicky nedílnou součástí čínského území. Tvrdí, že jeho vláda této oblasti přinesla prosperitu a stabilitu. Čínský komunistický režim odmítá obvinění tibetských exulantů a ochránců lidských práv z represí a porušování lidských práv.

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.