ČTK

11. 3. 2024

Vítězem portugalských parlamentních voleb se v noci na dnešek prohlásil lídr opoziční koalice Demokratická aliance (AD) Luis Montenegro. Zároveň slíbil, že nebude vládnout s krajně pravicovou stranou Chega (Dost), která v předčasném hlasování výrazně posílila. Šéf vládní Socialistické strany (PS) Pedro Nuno Santos uznal porážku, i když jsou výsledky voleb velmi těsné. Agentura DPA píše o výrazném posunu země doprava.

Agentura Reuters zase uvedla, že po sečtení 99 procent hlasů vedla středopravicová AD o pouhých 438 hlasů nad levicovou PS. Obě uskupení měla podporu přes 28,6 procenta voličů. Když se k AD přičtou výsledky jednoho z menších uskupení, s nímž spolupracuje na Madeiře, dosahuje její podpora podle portugalských zpravodajských serverů 29,5 procenta.

„Zdá se být nezpochybnitelné, že volby vyhrála AD a že PS volby prohrála,“ prohlásil před příznivci jedenapadesátiletý Montenegro, jehož středopravicová Sociálnědemokratická strana (PSD) je hlavní oporou volební koalice. Portugalci podle něj dali najevo, že chtějí změnu vlády a politiky.

„Očekávám, že mě prezident republiky po vyslechnutí všech politických sil pověří sestavením vlády,“ uvedl také a zopakoval svůj předvolební slib, že nebude vládnout s krajně pravicovou stranou Chega, která dostala přes 18 procent hlasů, což je pro ni skoro trojnásobek oproti volbám v roce 2022.

Santos, šéf vládní Socialistické strany, která zemi vedla od roku 2015, už před volbami prohlásil, že v případě vítězství PSD umožní vznik menšinové vlády, aby zabránil účasti krajní pravice v kabinetu.

Ve 230členném parlamentu by AD a jejím spojencům mělo připadnout nejméně 79 křesel, PS 77 a straně Chega 48. O další místa se podělí několik menších stran.

K oslabení PS, která v roce 2022 dostala 41,6 procenta hlasů, přispěly zejména korupční skandály. Kvůli podezření z ovlivňování řízení o udělení povolení pro těžbu lithia či pro výstavbu podniku na výrobu zeleného vodíku loni v listopadu podal demisi premiér António Costa, který byl v čele vlády od listopadu 2015. Costa odmítá, že by se dopustil čehokoli nezákonného.

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).