ČTK

12. 3. 2024

Ministerstvo zdravotnictví (MZd) nesouhlasí se zavedením eutanazie a asistované sebevraždy. Náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník (KDU-ČSL) to řekl na dnešním kulatém stole v Senátu, který pořádala senátorka Věra Procházková (ANO), jež návrh zákona připravila. Předkládala ho už v roce 2020, tehdy ho vláda odmítla a na jednání Sněmovny se nedostal. Návrh vadí i odborné společnosti paliativní medicíny, protože do jedné legislativní normy spojuje paliativní péči s možnostmi dobrovolného ukončení života.

Procházková chce znovu předložit stejný návrh, který ještě jako poslankyně připravila s tehdejším poslancem Pirátů Lukášem Bartoněm. „Vzorem nám byl lucemburský zákon, který byl schválen v roce 2009,“ uvedla dnes. Od té doby podle ní možnost využilo asi 170 lidí. Na dotaz ČTK odpověděla, že odhady lidí, kteří by tuto možnost využili v ČR, nemá.

Zákon by měl umožnit jak eutanazii, tedy usmrcení z rukou lékaře, tak asistovanou sebevraždu pacienta. Podle návrhu by se možnost měla týkat jen dospělých, svéprávných a nevyléčitelně nemocných, kteří nesnesitelně tělesně nebo psychicky trpí. Spolu s uzákoněním eutanazie by se podle autorů měla rozvíjet paliativní péče o umírající, která se věnuje mírnění bolesti, ale i psychologické práci s rodinou i umírajícím.

Podobnými návrhy se politici zabývají opakovaně, v roce 2008 ho odmítla Sněmovna, v roce 2016 vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Návrhy kritizovali někteří lékaři nebo poskytovatelé hospicové péče, kteří jsou často navázáni na některou z církví. Zkušenosti z Nizozemska, kde je možnost od roku 2002, podle některých ukazují, že žádosti jsou posuzované čím dál benevolentněji.

Letos se k tématu vyjádřil i Nejvyšší soud, který zamítl dovolání muže, jenž se domáhal eutanazie. Odkázal na to, že české zákony to neumožňují. Soud se nedomnívá se, že by s odkazem na Listinu základních práv a svobod bylo možné povolit eutanazii. I v dnešní debatě opakovaně zaznívalo, že rozhodnutí je primárně politické.

Podle loni zveřejněného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR souhlasilo s uzákoněním eutanazie 73 procent Čechů, což je nejvíce od roku 2007, kdy se centrum na tuto otázku začalo ptát. Téma se objevilo i v debatě před loňskými prezidentskými volbami. Petr Pavel ji za přesně daných podmínek podpořil, Andrej Babiš (ANO) možnost odmítl.

Související témata

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.