Naveen Athrappully

13. 3. 2024

Politická skupina proti Donaldu Trumpovi se sídlem ve Washingtonu zahájila v úterý volební kampaň v hodnotě 50 milionů dolarů, aby zabránila bývalému prezidentovi získat druhé funkční období. U této příležitosti představila svědectví bývalých Trumpových příznivců, kteří pro něj v roce 2024 již neplánují hlasovat.

„Kampaň The Republican Voters Against Trump (Republikánští voliči proti Trumpovi) se zaměří na umírněné republikánské a republikánům nakloněné voliče v klíčových [volebně] vyrovnaných státech pomocí video výpovědí lidí, kteří se svými vlastními slovy podělí o to, co je přimělo k tomu, že se od Trumpa distancovali,“ uvedl 12. března v tiskové zprávě politický akční výbor Republican Accountability.

Skupina uvedla, že tímto krokem vytvoří antitrumpovskou koalici, která „drží klíč“ v prezidentských volbách v roce 2024. Ve volbách 2020 vedla podobnou kampaň.

Bývalí voliči Trumpa budou ve videích komentovat důvody, proč se od exprezidenta odtrhli, jako např. kvůli událostem v Kapitolu USA 6. ledna 2021 či trestním řízením, která jsou proti němu vedena.

„Reklamy“ hodlají nasadit v televizi, streamech, rádiu, na billboardech a digitálních médiích, přičemž kampaň poběží v šesti klíčových státech – Arizoně, Georgii, Michiganu, Nevadě, Pensylvánii a Wisconsinu.

Skupinu založila republikánská stratéžka Sarah Longwellová, dlouholetá kritička Trumpa. Má podporu několika miliardářů.

Sarah Longwellová, stratéžka, jež založila antitrumpovskou skupinu, hovoří na jevišti během Teen Vogue Summitu 2018 v The New School v New Yorku, 2. června 2018. (Cindy Ord / Getty Images pro Teen Vogue)

Reid Hoffman, spoluzakladatel LinkedIn, dal loni její organizaci 4 miliony dolarů, dle analýzy Forbesu z podání Federální volební komisi. Seth Klarman, který spravuje hedgeový fond Baupost, daroval 1 milion dolarů.

Kampaň proti prezidentu Trumpovi přichází v době, kdy má exprezident již republikánskou nominaci jistou. Zároveň vede průzkumy proti demokratickému rivalovi, prezidentu Joe Bidenovi.

Podle aktualizace z 11. března od Morning Consult 44 procent registrovaných voličů v USA v průzkumu uvedlo, že podpoří prezidenta Trumpa ve volbách v roce 2024, což je o jeden procentní bod více než u prezidenta Bidena.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times. Text byl redakčně zkrácen.

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.