Oliver Signus

15. 3. 2024

Na semináři v Bruselu analyzovalo 60 účastníků různé scénáře. Ty zahrnovaly zastavení dodávek palmového oleje do Evropy z Indonésie, El Niño a La Niña, které zničí úrodu sóji v Latinské Americe, zatímco Čína skoupí veškerou dostupnou úrodu a zemědělci na Ukrajině a v Rusku budou ve válce. Závěr: jen málo evropských vlád je připraveno na krizi v zásobování.

Prázdné regály a scénář kolabujících dodavatelských řetězců diktovaly v počáteční fázi pandemie koronaviru několik týdnů chování našich spotřebitelů. Téměř před čtyřmi lety symbolizoval vyprodaný toaletní papír stupňující se krizi.

Na sociálních sítích se šířila videa, na nichž lidé tlačili přeplněné nákupní vozíky plné toaletních potřeb do svých aut. Deník Epoch Times několikrát informoval o hromadění zásob a jeho důsledcích.

Problémy s dodávkami se zatím z velké části neprojevily

Hysterie někdy vytvářela bizarní titulky. Například v květnu 2020 se neznámá osoba vloupala do auta a ukradla šest balení toaletního papíru a dva vrtáky. Mnoho Němců si tehdy také dělalo zásoby mouky, konzerv, rýže, těstovin a všeho dalšího s delší dobou trvanlivosti.

Nakonec nic z toho nebylo nezbytně nutné a často propagovaná zásobovací katastrofa se naštěstí nekonala. Zůstaly jen plné spižírny v německých domácnostech, jejichž obsah se nyní musel s ohledem na data trvanlivosti opět pomalu spotřebovávat.

Přesně před rokem se otázka nedostatku zásob na krátkou dobu opět dostala na přetřes, ale spotřebitelé to téměř nepocítili. Nedocházelo ani k hromadění zásob. Potravinová krize každopádně není na očích veřejnosti.

Jak velké je však riziko, že regály zůstanou prázdné, že zásoby budou po celé týdny dodávány jen v malém množství nebo že se vůbec nedostanou na trh? Jaké další situace kromě eskalace vojenského konfliktu mohou způsobit, že Evropa bude hladovět?

Povětrnostní jevy, válka a zastavení dodávek

Toto téma bylo před několika týdny v centru pozornosti na dvoudenním zasedání v Bruselu. Zúčastnilo se ho přibližně 60 úředníků Evropské unie (EU) a vlády, odborníků na potravinovou bezpečnost, zástupců průmyslu a novinářů, informuje agentura Bloomberg (paywall).

Společně vytvořili obraz vážné potravinové krize vyvolané globálními scénáři. Ten zahrnoval například zastavení dodávek palmového oleje do Evropy z Indonésie. Nebo že povětrnostní jevy El Niño a La Niña zničily úrodu sóji v Latinské Americe, zatímco Čína skupuje vše na lovu plodin a ukrajinští a ruští zemědělci vedou válku.

Odolnější potravinové systémy

Akce byla iniciována projektem Food Alert. Podle webových stránek existuje teprve od loňského roku. Cílem této myšlenky je posílit odolnost potravinových systémů.

Mezi hrozby patří „vnější stresové faktory“ způsobené „stále závažnější“ změnou klimatu. Na zřejmě první workshop bylo pozváno šest partnerů projektu Food Alert.

Patří mezi ně i Francouzský institut politických studií (SciencesPo), jehož posledních šest prezidentů bylo absolventy. Institut loni udělil čestný doktorát bývalé německé kancléřce Angele Merkelové.

Patří sem také britský think tank Chatham House. Byl založen v roce 1920 a zabývá se mezinárodně relevantními tématy aktuálního politického dění. Think tank získal finanční podporu na jednotlivé projekty od Nadace Billa a Melindy Gatesových a Rockefellerovy nadace a také od NATO a EU.

Třetí ve skupině je Centrum pro systémová řešení (CRS). Tato nezisková organizace sídlí v polské Vratislavi. Ve své sebeprezentaci uvádí, že cílem její práce je propojení teorie a praxe pomocí různých „systémových metod“.

Sdružení je v současné době zapojeno také do iniciativy NetZeroCities. Hraje ústřední roli v misi EU 100 klimaticky neutrálních a inteligentních měst do roku 2030.

Spolupráce s Nadací Gates

Evropské politické centrum (EPC) se sídlem v Bruselu se zabývá otázkami souvisejícími s evropskou politikou. Jeho předsedou je belgický politik Herman van Rompuy (76), který byl v letech 2009-2013 po dvě funkční období předsedou Evropské rady.

Členem je také společnost Prospero AG, která se od roku 1999 propaguje jako poradenská firma podporující inovace v oblasti zemědělství a výživy založené na biologických produktech. Lidé, kteří za touto bruselskou společností stojí, nejsou na velmi minimalistických internetových stránkách odhaleni.

Národní výzkumný ústav pro zemědělství, potraviny a životní prostředí (INRAE) se zaměřuje na přizpůsobení se změně klimatu, konverzi zemědělství a potravinovou bezpečnost. Tato francouzská instituce vznikla sloučením dvou jiných ústavů v roce 2020.

INRAE se například podílí na projektu týkajícím se nehormonální antikoncepce. Projekt byl zahájen Nadací Billa a Melindy Gatesových v roce 2021.

Podrobná zpráva pro EU na konci března

Tolik k protagonistům tohoto semináře. O čem však účastníci během dvou dnů diskutovali? Podrobná zpráva má být předložena Evropské komisi 27. března 2024, uvádí se na internetových stránkách zapojeného Centra pro systémová řešení. Na stránkách jsou uvedeny také podrobnosti o programu.

Podle nich byla akce zahájena politickou simulací, která účastníkům nabídla pohled do budoucnosti. Podíleli se na tvorbě pokynů, byli vyzváni k přijetí opatření a měli možnost vyměnit si poznatky. V rámci simulace scénáře Food Alert se vžili do role tzv. členů pracovní skupiny.

Úkolem účastníků bylo vypracovat politická doporučení pro „vysoké činitele EU s rozhodovací pravomocí“. Rozděleni do tří pracovních skupin se zabývali tématy, jako jsou obchod a finance, mechanismy reakce na krize a zemědělství a produkce potravin. I zde bylo cílem vypracovat politická doporučení.

Skutečnost, že zemědělci v Bruselu první den semináře demonstrovali proti politice EU, je podle webu známkou existující potravinové krize. Stávky vedly k prázdným regálům v belgických supermarketech.

Pryč od masa v jídelníčku

Druhý den byl zaměřen na politické návrhy a možné závěry. Převážně jednomyslnou odezvu měl návrh, že je třeba upustit od masa v jídelníčku a přejít ke zdravějším alternativám. Zazněla také otázka, jak lépe řídit a kontrolovat potravinové rezervy, uvádí agentura Bloomberg.

Účastníci také sbírali náměty pro další simulace. Ta sahala od bezpečnosti potravin, přes bioterorismus a dezinformace až po šíření nemocí zvířat. Ty představují „velký problém, který by se mohl ještě zvětšit“, cituje Katja Svenssonová, hlavní poradkyně pro potravinové systémy Severské rady ministrů.

Chris Hegadorn, americký diplomat ve výslužbě a spoluorganizátor semináře, poukázal na to, že jen málo evropských vlád je připraveno na možné potravinové krize. „Poslední tři roky žijeme v krizi,“ řekl docent globální potravinové politiky na pařížské SciencesPo. „Na všech úrovních je stále co dělat. Krize budou stále rychlejší a závažnější.“

Nápady pro „strategické plánování“

Zprávu ze semináře, který je naplánován na 27. března 2024, obdrží kromě Evropské komise také poslanci Evropského parlamentu. Ta poskytne „cenné poznatky a nápady pro strategické plánování“.

V dubnu pak organizátoři workshopu představí své závěry skupině Evropského mechanismu pro připravenost a reakci na krizové situace v oblasti bezpečnosti potravin (EFSCM) v Bruselu.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.