Vladislava Mašková

19. 3. 2024

V nedávno odvysílaném podcastu CEVRO talks se Tomáš Sokol vrátil k době po sametové revoluci a jeho kroku vůči Komunistické straně Československa (KSČ), který i přes pád komunismu neuspěl.

„Pokoušel jsem se vyhubit KSČ pomocí práva,“ sdělil v podcastu Tomáš Sokol, bývalý pražský prokurátor, ministr vnitra (v Pithartově vládě 1990–1992) a právník.

Kromě toho, že je uznávaným právníkem, je Sokol známý i díky kritickému postoji proti komunistické straně.

„Znal jsem se s disidenty a hájil jsem je. Pak mě tuším Ota Motejl navrhl na funkci městského prokurátora a tam jsem začal 9. ledna 1990,“ zavzpomínal Sokol před lety v rozhovoru pro Český rozhlas.

V dubnu 1990 pak média informovala, že tehdejší pražský prokurátor Tomáš Sokol poslal dopis vedení KSČ, kde zdůrazňuje, že podpora a šíření politických cílů KSČ představuje propagací hnutí, které směřuje k potlačení práv pracujícího lidu, což podle tehdejší legislativy bylo trestné počínání.

„V té době měli (KSČ) stanovy nastavené tak, že to byla jasná podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačování lidských práv. A já jsem říkal, dobře, když budete pokračovat dál, tak já vás budu stíhat pro tento trestný čin, což samozřejmě způsobilo strašlivý rozruch, protože tím by prakticky nějakým způsobem skončili,” vysvětlil v onom podcastu Sokol.

Sokol v tehdejším otevřeném dopise také srovnával KSČ a NSDAP: „Na rozdíl od komunistů NSDAP ostentativně prosazovala světovládnou ideologii a teorii o nadřazenosti německé rasy. … Komunisté se naproti tomu důsledně věnovali vyvražďování vlastního obyvatelstva, přičemž ztráty jdou v obou případech do desítek milionů, takže jsou srovnatelné.“

KSČ tehdy na Sokolův dopis ostře reagovala.

„Bez komunistů by nešlo schválit restituční zákony. Oni začali řvát jak popálený, že jestli je nějakej Sokol bude lovit po ulicích, tak oni nebudou ty zákony schvalovat. Takže bylo řečeno, že pokud něco takového udělám, tak oni to zruší,“ zavzpomínal na události s odstupem času Sokol v rozhovoru pro iRozhlas.

Komunisté tehdy požadovali Sokolovo potrestání a generální prokurátor České republiky, Pavel Rychetský, musel slíbit zahájení kárného řízení proti Sokolovi.

„Tehdy jsem od nadřízených obdržel sdělení, že pokud vydám usnesení o zahájení trestního stíhání, bude okamžitě zrušeno. V tu chvíli můj krok ztrácel smysl. Byla by to jen šaškárna,“ zavzpomínal Sokol v jiném rozhovoru pro iDnes.

Posléze si KSČ upravila své stanovy tak, aby se stala po právní stránce nenapadnutelnou a tím její možné stíhaní skončilo.

„Byla chyba nezakázat KSČ, ale jako právník vidím, že to bylo nesmírně těžké,“ zhodnotil s odstupem času právník.

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.