Milan Kajínek

19. 3. 2024

V rámci senátního podvýboru pro rodinu minulý týden proběhla diskuse na téma dopadu nových médií a komunikačních sítí na děti a mládež. „Nová média jsou vzrušující vynález,“ uvedla během zahájení semináře senátorka Daniela Kovářová a dodává, že jako u jiných věcí – příliš mnoho bývá ke škodě.

„Jako dospělí máme někdy problém se od nových médií odtrhnout. My dospělí to neumíme, a co teprve naše děti?“ ptá se senátorka a otevírá problematiku závislosti na těchto technologiích a komentuje situaci, kdy se v roce 2015 zlevnily chytré telefony – a přístup na internet a sociální sítě se pro řadu lidí stal permanentně dostupným.

Děti, s odvoláním na výzkumy, v důsledku dlouhodobého používání těchto médií „trpí nespavostí, závislostí, neschopností komunikovat s jinými lidmi, úzkostmi, depresemi, zneužívají léky a jsou agresivní ve škole“ dodává senátorka a dává prostor pozvaným expertům, aby se k problematice vyjádřili a „hledali řešení, jak dál“.

Okrajově byl také zmíněn japonský fenomén hikikomori, který označuje člověka, který se rozhodl odejít z lidské společnosti a z různých osobních či společenských důvodů se od ní izolovat. Neschopnost sociálního kontaktu a uzavření se před světem vede tyto lidi, aby měsíce nevycházeli ze svého pokoje nebo bytu a se světem komunikují pouze pomocí nových médií.

Lars Nesser – hikikomori je závažný sociální problém. Nejenom v Japonsku, ale po celém světě
Norský japanolog Lars Nesser přijel do pražské Galerie současného umění DOX, aby zde pohovořil o novém společenském fenoménu, který je masově rozšířen zejména v Japonsku, kde také získal své jméno „hikikomori! Více…

Podle senátorky Jitky Chalánkové je rodina „nejdůležitější entita“ a ohledně dopadu covidových restrikcí na děti uvedla, že senátoři žádali vládu o vyhodnocení vlivu uzavírání škol během epidemie s tím, že výsledku se „nikdy nedočkali“. Pozitivní vliv byl dle jejího odhadu pravděpodobně minimální, přičemž negativní dopady přesahují až do současnosti.

„Kromě toho, že jsem pediatr, jsem také babičkou vnučky, která byla v té době ve třetí třídě,“ říká senátorka a též dodává, že „technika může být dobrý sluha a zlý pán“ a „kontakt v kolektivu nikdy nemůže nahradit“.

Jedním z témat byl zákaz používání mobilních telefonů na školách, který přijali nebo o němž uvažují některé země Evropské unie.

Senátor Bohuslav Procházka zmínil otázku výzkumu příčin kardiovaskulárních onemocnění, které podle něho pramení z „kouření, vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu, snížení pohybu, cukrovky a dalších“.

Stejné rizikové faktory působí také na děti, tedy na zvyšování rizika srdečního onemocnění. Negativním faktorem je také čas, který „stráví u obrazovky počítačů, mobilu, tabletu“, a který postupně narůstá ze tří na čtyři a více hodin denně.

Výskyt obezity dětí lze dávat do souvislosti s délkou sledování obrazovek různých médií, což ovlivňuje jejich zdraví.

Stručný přehled příspěvků jednotlivých expertů právě připravujeme.

Účastníci semináře nazvaném Dopad nových médií a komunikačních sítí na děti a mládež, Senát Praha 12. března 2024. (Senat.cz)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.