V rámci senátního podvýboru pro rodinu minulý týden proběhla diskuse na téma dopadu nových médií a komunikačních sítí na děti a mládež. „Nová média jsou vzrušující vynález,“ uvedla během zahájení semináře senátorka Daniela Kovářová a dodává, že jako u jiných věcí – příliš mnoho bývá ke škodě.
„Jako dospělí máme někdy problém se od nových médií odtrhnout. My dospělí to neumíme, a co teprve naše děti?“ ptá se senátorka a otevírá problematiku závislosti na těchto technologiích a komentuje situaci, kdy se v roce 2015 zlevnily chytré telefony – a přístup na internet a sociální sítě se pro řadu lidí stal permanentně dostupným.
Děti, s odvoláním na výzkumy, v důsledku dlouhodobého používání těchto médií „trpí nespavostí, závislostí, neschopností komunikovat s jinými lidmi, úzkostmi, depresemi, zneužívají léky a jsou agresivní ve škole“ dodává senátorka a dává prostor pozvaným expertům, aby se k problematice vyjádřili a „hledali řešení, jak dál“.
Okrajově byl také zmíněn japonský fenomén hikikomori, který označuje člověka, který se rozhodl odejít z lidské společnosti a z různých osobních či společenských důvodů se od ní izolovat. Neschopnost sociálního kontaktu a uzavření se před světem vede tyto lidi, aby měsíce nevycházeli ze svého pokoje nebo bytu a se světem komunikují pouze pomocí nových médií.
Lars Nesser – hikikomori je závažný sociální problém. Nejenom v Japonsku, ale po celém světě
Norský japanolog Lars Nesser přijel do pražské Galerie současného umění DOX, aby zde pohovořil o novém společenském fenoménu, který je masově rozšířen zejména v Japonsku, kde také získal své jméno „hikikomori! Více…
Podle senátorky Jitky Chalánkové je rodina „nejdůležitější entita“ a ohledně dopadu covidových restrikcí na děti uvedla, že senátoři žádali vládu o vyhodnocení vlivu uzavírání škol během epidemie s tím, že výsledku se „nikdy nedočkali“. Pozitivní vliv byl dle jejího odhadu pravděpodobně minimální, přičemž negativní dopady přesahují až do současnosti.
„Kromě toho, že jsem pediatr, jsem také babičkou vnučky, která byla v té době ve třetí třídě,“ říká senátorka a též dodává, že „technika může být dobrý sluha a zlý pán“ a „kontakt v kolektivu nikdy nemůže nahradit“.
Jedním z témat byl zákaz používání mobilních telefonů na školách, který přijali nebo o němž uvažují některé země Evropské unie.
Senátor Bohuslav Procházka zmínil otázku výzkumu příčin kardiovaskulárních onemocnění, které podle něho pramení z „kouření, vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu, snížení pohybu, cukrovky a dalších“.
Stejné rizikové faktory působí také na děti, tedy na zvyšování rizika srdečního onemocnění. Negativním faktorem je také čas, který „stráví u obrazovky počítačů, mobilu, tabletu“, a který postupně narůstá ze tří na čtyři a více hodin denně.
Výskyt obezity dětí lze dávat do souvislosti s délkou sledování obrazovek různých médií, což ovlivňuje jejich zdraví.
Stručný přehled příspěvků jednotlivých expertů právě připravujeme.