ČTK

19. 3. 2024

Zdravotní stav bývalého prezidenta Miloše Zemana, který je šestým dnem v péči pražské Fakultní nemocnice Motol, se nezměnil. Další informace poskytnou lékaři po dohodě s rodinou ve středu, uvedla dnes ráno na dotaz ČTK Jana Krejčí Merxbauerová z odboru komunikace nemocnice. Zeman se v Motole 14. března podrobil neplánované operaci kvůli nedokrvení nohy, které způsobila krevní sraženina. Při zákroku mu lékaři odstranili sraženinu a provedli angioplastiku. Kvůli vzniklému otoku mu museli naříznout kryty svalů, oznámila nemocnice v pondělí po jednání lékařského konzilia. Jak dlouho Zeman v Motole zůstane, lékaři nechtěli odhadovat. Zatím nezrušil v polovině dubna účast na křtu knihy Spiknutí o jeho hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) po volbách v roce 2021.

Zeman, kterému letos bude 80 let, zůstává podle dostupných informací na jednotce intenzivní péče kliniky kardiovaskulární chirurgie. Podle vyjádření osmičlenného konzilia je při vědomí a spolupracuje při rehabilitaci. Provedené nářezy svalů je nyní třeba pravidelně ošetřovat a převazovat. Délka hospitalizace bude záviset i na tom, jak se budou tyto rány po provedené fasciotomii hojit.

Po operaci i přes víkend zůstával ve stabilizovaném, ale i vzhledem ke svému věku vážném stavu. Exprezident má cukrovku a pohybuje se na vozíku. S rodinou se nemocnice dohodla, že informace o průběhu léčby a hospitalizace bude sdělovat zatím obden.

Kvůli Zemanově hospitalizaci není jasné, jak bude muset změnit svůj program. Novinář a Zemanův spolupracovník Luboš Procházka dnes na dotaz ČTK uvedl, že prozatím platí účast bývalého prezidenta na křtu knihy Spiknutí, kterou společně napsali. Má se konat 16. dubna. V pondělí s ním prostřednictvím jeho ženy Ivany, která ho chodí do Motola navštěvovat, Procházka telefonicky mluvil. „Panu prezidentovi je lépe a to je pro nás klíčová informace. Pokud by nicméně pan prezident požádal, vzhledem k očekávané rehabilitaci, o posunutí křtu a další prezentace, jsme připraveni tak učinit,“ dodal.

Zeman byl v ÚVN na podzim 2021 celkem 48 dní, zpočátku na klinice intenzivní medicíny. Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými s prezidentovým chronickým onemocněním, které blíže neupřesnili. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) 18. října oznámil, že podle názoru ÚVN není Zeman nyní ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti.

Chystaná kniha Spiknutí má podle informací na webech knihkupectví podtitul Pravda o pokusu odstranit prezidenta ČR a popisuje „hra lékařů, médií, politiků a veřejných osobností, které si přejí, aby byl Miloš Zeman odstraněn“. Obsahuje svědectví, lékařské a právní dokumenty i odborné analýzy. Na její titulní straně je kromě fotografie Zemana a Vystrčila také snímek premiéra Petra Fialy (ODS) a ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky.

Procházka dnes ČTK napsal, že v knižním rozhovoru a příběhu Zeman popisuje, s jakými zdravotními problémy bojoval a že tehdejší hospitalizaci v ÚVN považuje za vítězství nad smrtí. Zároveň se pozastavuje nad tím, co se v době jeho pobytu v politických a mediálních kruzích dělo. „Sám pak mluví o několika ‚režisérech‘ celého dění, které podle něj mělo za cíl zbavit ho prezidentských pravomocí,“ uvedl Procházka.

Související témata

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.