Michal Cabejšek

21. 3. 2024

Zatímco Ukrajina bojuje proti Rusku, resp. Rusko proti Ukrajině, probíhá zároveň boj uvnitř Ukrajiny proti Ukrajinské pravoslavné církvi. V rozhovoru v pořadu Epoch TV America’s Hope na toto téma promluvil mezinárodní právník Robert Amsterdam, který se sám vydal na Ukrajinu, aby se osobně setkal s členy „Svatého synodu“, kněžími či členy „Rady“.

Robert „Bob“ Amsterdam je mezinárodní právník advokátní kanceláře Amsterdam & Partners s kancelářemi ve Washingtonu, D. C., a Londýně. Je najímán mnohými suverénními vládami, politickými stranami a kandidáty, mezinárodními vyšetřovateli a mezinárodními společnostmi.

S podporou vlád Ukrajině v konfliktu proti ruským silám souhlasí.

Na webových stránkách Save The UOC však Amsterdam uvádí, že „pod záminkou války s Ruskem ukrajinští vládní představitelé výrazně omezili náboženské svobody a zaútočili na práva členů Ukrajinské pravoslavné církve. Ti, kteří jsou bez důkazů obviněni z napomáhání Rusku, požadují, aby byla respektována jejich zaručená práva“.

Moderátor pořadu Epoch TV America’s Hope Kelly Wright a jeho host Robert Amsterdam. (Screenshot / EpochTV)

Amsterdam se vydal se svými zaměstnanci na Ukrajinu, i když ho od toho podle jeho slov ostatní odrazovali. „Co jsme zjistili, bylo naprosto znepokojivé,“ svěřuje se Amsterdam moderátorovi. „Potkal jsem mnoho kněží, kteří byli hrozivě zbiti ukrajinskou tajnou policií.“

„A toto není stalinistické Rusko, nýbrž Zelenského Ukrajina, a naše vláda a naše média mlčí. Jsme komplicem při destrukci této církve,“ dodává Amsterdam.

Ukrajinská pravoslavná církev (UPC) je dle jeho slov hlavní církví na Ukrajině, oproti tomu, co tvrdí vládní propaganda. Zelenského režim dle Amsterdama podporuje Pravoslavnou církev Ukrajiny, z níž se dle něj stal v podstatě politický a státní projekt, a její kostely zejí prázdnotou – oproti těm, patřícím Ukrajinské pravoslavné církvi.

Americká vláda podle něj také věří, že je možnost, že je tato církev (UPC) nějak napojena na Putinův režim, což však Amsterdam v rozhovoru vyvrací. Amsterdam v rozhovoru uvádí, že rozumí obavám západního světa ohledně vlivu Kremlu v Ruské pravoslavné církve i v okolních státech, jako je Bělorusko či Ukrajina, avšak Ukrajinská pravoslavná církev je dle něj nezávislá na ruské církvi již od roku 1992.

Ukrajinská pravoslavná církev také dle ruské verze BBC koncem května 2022 proklamovala plnou nezávislost kvůli nesouhlasu s postojem moskevského patriarchy Kirilla, který podporuje ruskou invazi na Ukrajinu.

„Při pronásledování těchto náboženských vůdců – kulturních a duchovních lidí v pokročilém věku – ukrajinská vláda při naprosté absenci přesvědčivých důkazů vykonstruovala trestní obvinění a uplatnila nepodložené sankce, které porušují vlastní ukrajinskou ústavu,“ uvádí Amsterdam v tiskové zprávě na stránkách savetheuoc.com.

Údajný střet s věřícími UPC v Lenkivtsi

Útok na UPC je však údajně pouze jedním z příkladů širšího útoku na cokoli nebo kohokoli, kdo má byť jen historické spojení s Moskvou, nebo na ty, kdo jsou ochotni pozvednout nesouhlasný hlas proti vládní politice, říká Amsterdam.

„Ukrajinská vláda uplatňuje sankce vůči vlastním občanům, kteří mají jakýkoli nesouhlasný názor na vládní politiku, a označuje je za domácí nepřátele,“ dodává.

Návrh zákona 8371

Snaha o vytvoření veřejné informační kampaně se dle stránek savetheuoc.com stala naléhavou poté, co ukrajinský parlament (Rada) schválil ve druhém čtení kontroverzní návrh zákona 8371, který by státu umožnil svévolně zakázat celé náboženství.

Návrh zákona 8371 se snaží v některých ohledech změnit ukrajinský zákon „O svobodě svědomí a náboženských organizacích“, což by údajně umožnilo selektivně trestat náboženské komunity a zasahovat do jejich práva na svobodu vyznání (česká redakce Epoch Times tuto záležitost neměla možnost ověřit).

Ochrana svobody náboženského vyznání všech Ukrajinců má dle Amsterdama zásadní význam pro trvalou podporu Ukrajiny ve Washingtonu i v klíčových evropských hlavních městech. „Na rozdíl od propagandy ukrajinské vlády je Ukrajinská pravoslavná církev nezávislou – místo toho jsme svědky čistě politického pronásledování a oportunismu, který nemá nic společného s národní bezpečností Ukrajiny,“ uzavírá.

Související články

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...