ČTK

22. 3. 2024

Britská princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii. Oznámila to dnes ve videu, které zveřejnil Kensingtonský palác. Oznámení přišlo po týdnech spekulací o jejím zdravotním stavu. V lednu byla hospitalizována kvůli blíže nespecifikované operaci břicha a od té doby se neobjevovala na veřejnosti.

Dvaačtyřicetiletá Kate ve videu požádala o „čas, prostor a soukromí“ během léčby s rakovinou, jejíž druh neupřesnila.

„Byl to samozřejmě velký šok a William a já děláme vše, co můžeme, abychom to v zájmu naší mladé rodiny soukromě zpracovali a zvládli. Jak si dovedete představit, chtělo to čas. Já jsem potřebovala čas, abych se zotavila po velké operaci a mohla začít s léčbou. Především jsme ale potřebovali čas k tomu, abychom vše přiměřeným způsobem vysvětlili Georgeovi, Charlotte a Louisovi a ujistili je, že budu v pořádku,“ řekla Kate s poukazem na své tři malé děti, které má s následníkem trůnu princem Williamem.

Až do dnešního oznámení toho Kensingtonský palác o zdravotním stavu princezny mnoho nesdělil. Uvedl pouze, že problém s břichem nesouvisel s rakovinou, že operace byla úspěšná a že princezna z Walesu nebude kvůli zotavování až do dubna vykonávat své povinnosti.

„Cítím se dobře,“ řekla Kate v dnešním videu. „Stávám se silnější každým dnem, kdy se soustředím na věci, které mi pomohou se léčit,“ dodala manželka následníka trůnu.

„V lednu jsem v Londýně podstoupila velkou operaci břicha a tehdy se předpokládalo, že nemám rakovinu. Operace byla úspěšná. Testy po operaci ale ukázaly, že rakovina tu byla. Můj lékařský tým mi proto doporučil preventivní chemoterapii a já jsem nyní v počáteční fázi této léčby,“ řekla také Kate ve videu, v němž také poděkovala za podpůrné vzkazy a vyzdvihla „fantastický lékařský tým“, který se o ni v posledních měsících skvěle staral, za což mu vyjádřila vděčnost.

Buckinghamský palác dnes uvedl, že král Karel III. a královna Camilla budou nadále celé rodině procházející obtížným obdobím poskytovat lásku a podporu. Král Karel je podle mluvčího paláce na Kate hrdý za odvahu, jak o věci mluvila, a byl „se svou milovanou snachou během uplynulých týdnů v nejtěsnějším kontaktu“.

Také podle britského premiéra Rishiho Sunaka princezna z Walesu nyní potřebuje soukromí, aby se mohla soustředit na léčbu. Kate podle Sunaka prokázala nesmírnou statečnost a některá média k ní přistupovala nespravedlivě. Lídr opozičních labouristů Keir Starmer uvedl, že je „povzbuzen optimistickým tónem“ princezny a jejím „poselstvím víry a naděje“.

Kate se na veřejnosti neobjevila od Vánoc. Tento týden se však v médiích objevilo video, které zachycuje Kate a prince Williama o víkendu u farmářského obchodu ve Windsoru. Předtím Kensingtonský palác na Den matek zveřejnil fotografii Kate s jejími třemi dětmi, zjevně ve snaze utlumit nejrůznější fámy. Brzy se však ukázalo, že fotografie byla lehce upravená, takže média byla nucena ji stáhnout a veřejnost byla nadále znejistěná.

S nespecifikovanou rakovinou se v současné době léčí také britský král Kare III. Buckinghamský palác to oznámil na počátku února nedlouho poté, co 75letý panovník absolvoval zákrok kvůli zvětšené prostatě. Při něm byla u něj rakovina odhalena. Král podstoupil zákrok ve stejné nemocnici a ve stejnou dobu jako Kate.

Král Karel se kvůli léčbě neúčastní veřejných akcí, ale některé své povinnosti spíše administrativní povahy nadále plní. Zveřejněny byly také fotografie, na nichž je zachycen při přijímání vládních představitelů.

Princezna Kate, původně Catherine Middletonová, se provdala za Williama v roce 2011. Svatba posílila oblibu britské královské rodiny na celém světe. Kate je nejstarší ze tří dětí. Middletonovi nemají aristokratický původ.

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.