George Citroner

22. 3. 2024

Americké federální úřady ruší výzkum, čímž se výrazně liší od evropského opatrnějšího přístupu k mobilním telefonům.

Desítky let výzkumu na zvířatech poukazují na vážná zdravotní rizika spojená s vystavením záření mobilních telefonů, ale zkoumání možné souvislosti se nyní zastavuje.

Národní toxikologický program (NTP), jehož úkolem je zkoumat potenciální toxiny, nedávno oznámil, že již nebude zkoumat důkazy o tom, že záření mobilních telefonů může škodit zvířatům nebo lidem. Tento krok ohromil vědce, jako je Devra Davisová, bývalá vedoucí poradkyně náměstka ministra zdravotnictví na ministerstvu zdravotnictví a sociálních služeb, která náhlý obrat označila za vědecky neodůvodněný.

Paní Davisová řekla deníku The Epoch Times, že „neexistuje žádné vědecké vysvětlení nebo zdůvodnění tohoto náhlého obratu“.

Nezveřejněný výzkum NTP zpochybňuje rozhodnutí zastavit studie o záření z mobilních telefonů

NTP nedávno prohlásila, že další studie radiofrekvenčního záření (RFR) se neplánují, a uvedla, že výzkum byl „technicky náročný a náročnější na zdroje, než se očekávalo“.

Paní Davisová toto rozhodnutí kritizovala s tím, že technické problémy nejsou důvodem, proč se vyhýbat studiu něčeho, co zřejmě způsobuje rakovinu u zvířat. „Všechno, o čem víme s jistotou, že způsobuje rakovinu u lidí, ji při odpovídajícím studiu vyvolá i u zvířat,“ dodala.

Přestože NTP připustila, že v roce 2019 vyvinula nový systém expozice RFR v malém měřítku, aby objasnila dřívější zjištění, další zkoumání zrušila. Tento systém zkoumal pouze starší zařízení 2G a 3G, nikoli novější technologie 4G nebo 5G.

Paní Davisová, bývalá poradkyně NTP, uvedla, že pomohla doporučit menší testovací komory. Agentuře trvá roky, než naplánuje studie, takže zrušení tohoto projektu je „v tuto chvíli mimo mé chápání, vzhledem k tomu, že miliony dětí jsou denně vystaveny působení této látky”, poznamenala.

V e-mailovém prohlášení NTP potvrdila, že ačkoli práce na malém expozičním systému a doprovodném výzkumu byly dokončeny, výsledky budou veřejně přístupné a zveřejněné na webových stránkách agentury až „po dokončení interních přezkumů“. V době psaní tohoto článku zůstává výzkum z roku 2019 nezveřejněný.

Soud zjistil, že FCC nezákonně ignorovala zdravotní rizika 5G

NTP v roce 2018 zveřejnila výsledky dvouletých toxikologických studií, které prokázaly „jasné důkazy“ o spojitosti mezi zářením mobilních telefonů 2G/3G a nádory u potkaních samců. Následný výzkum v roce 2019 odhalil poškození DNA v mozku, játrech a krevních buňkách exponovaných potkanů a myší.

Přestože americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) původně tyto studie požadoval a dohlížel na ně, od té doby závěry NTP odmítl, uvedla paní Davisová.

V roce 2019 Federální komise pro komunikace potvrdila zastaralé normy vystavení záření z roku 1996 pro nové technologie 5G, které tehdy ještě neexistovaly. Aby to zdůvodnila, FDA v roce 2020 anonymně vypracovala nepřezkoumaný dokument. Organizace Environmental Health Trust (EHT) podala na FCC žalobu.

V roce 2021 rozhodl americký odvolací soud pro District of Columbia Circuit v neprospěch FCC. Soud uvedl, že FCC jednala nesprávně a nezákonně, když zachovala limity vystavení bezdrátovému záření z roku 1996. Soud konstatoval, že FCC ignorovala důkazy o tom, že záření pod jejími současnými limity může způsobovat kromě rakoviny i nepříznivé zdravotní účinky, a poznamenal, že FCC rovněž nereagovala na připomínky týkající se škodlivosti záření pro životní prostředí.

Soud nařídil revidované normy zohledňující záznamy společnosti EHT o rizicích pro děti a životního prostředí.

FCC umožnil operátorům opustit pevné linky

Francie od roku 2019 nařídila, aby mobilní telefony obsahovaly varování, že se tyto přístroje kvůli riziku záření nesmí přiblížit k podbřišku dospívajících a těhotných žen. Evropská unie také financuje rozsáhlý výzkum rizik RFR.

„Proč tedy ignorujeme výsledky studií na zvířatech, které ukazují na škodlivost?“ Davisová řekla: „Důvod je jediný: protože jde o velké peníze.“

Pevné linky nabízely alternativu k mobilním telefonům, ale nařízení FCC z roku 2019 umožnilo operátorům opustit měděné linky. Společnosti jako Verizon začaly pevné linky vyřazovat a spotřebitelům zůstaly pouze bezdrátové možnosti.

Lidé mohou stále snižovat vystavení RFR takto:

  • Nenosit telefony po kapsách nebo v podprsence.
  • Používání reproduktoru a držení telefonů dál od hlavy/těla.
  • Držení zařízení mimo dosah reprodukčních orgánů
  • Používání kabelového internetu přes WiFi
  • Nespat v blízkosti telefonů

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.