Ondřej Horecký

25. 3. 2024

Nedávný útok Ruska na energetickou soustavu Ukrajiny vyvolal debatu o bezpečnosti Záporožské jaderné elektrárny, kterou Moskva obsadila krátce po invazi na východní Ukrajině v roce 2022.

Tato největší atomová elektrárna v Evropě je momentálně mimo provoz. Všech šest bloků bylo odstaveno v roce 2022, kdy zařízení obsadili Rusové. Přesto je elektrárna stále částečně v chodu kvůli údržbě a je závislá na externí elektřině, kterou jí dodává Ukrajina. Rusové ale údajně zvažují spuštění jejího provozu.

Minulý týden bylo poškozeno při útoku ruských raket vedení vysokého napětí, které elektrárnu napájí, nicméně technikům se v pátek 22. března 2024 podařilo dráty opravit, oznámila ukrajinská společnost Energoatom. Při ruském útoku na elektrárenskou síť byla zasažena také nedaleká vodní elektrárna.

Jakákoliv nehoda v Záporožské jaderné elektrárně není v zájmu ani jedné z válčících stran. Zařízení přitom zažilo od války s Ruskem chvíle bez elektřiny několikrát, ale vždy se podařilo pohotovost překonat díky záložním naftovým generátorům. Nicméně jde o nelibé scénáře.

„Taková situace je extrémně nebezpečná a hrozí, že povede k nouzové situaci,“ citovala agentura Reuters Petra Kotina, šéfa Energoatomu.

Předsedkyně českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová přesto nepovažuje záporožskou „jaderku“ za velkou hrozbu a katastrofu typu Černobylu vylučuje. Čím déle je podle ní jaderný reaktor odstaven, tím dramatičtější je pokles radioaktivity a možnost úniku významného množství radioaktivity do okolí, uvedla v pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct.

Ani v případě, že by byla zasažena samotná elektrárna, nevidí Drábová důvody k panice.

„Neříkám, že bychom nic nenaměřili, ale byly by to velmi minimální hodnoty,“ řekla Drábová a dodala, že by to absolutně nešlo srovnávat s Černobylem nebo Fukušimou, pokud by se jednalo o situaci, ve které by nešlo o „masívní útok, který by plánovaně cílil k úmyslnému úniku radiace“.

Věří, že něco takového se „snad“ ze strany Ruska nestane.

Co se týká znovuspuštění elektrárny, Drábová uvedla, že chápe důvody, které k tomu Rusy vedou. V oblasti je totiž nedostatek elektřiny a po odpálení Kachovské přehrady by Záporožská elektrárna měla dost vody na chlazení přinejmenším jednoho bloku.

Takové chování nicméně považuje za „zločin“. Největší překážkou by dle ní byla nouze o kvalifikovaný personál. Ukrajinští zaměstnanci mají vstup do zařízení, které se nachází ve válečné zóně, zakázán.

Související články

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...