ČTK

25. 3. 2024

Lidé v Rusku dnes drží celostátní smutek na památku obětí pátečního teroristického útoku v koncertní síni v Krasnogorsku na západním okraji Moskvy, při kterém zahynulo nejméně 137 lidí. Dalších 152, včetně pěti dětí, bylo při útoku zraněno, uvedlo dnes v aktualizované bilanci ruské ministerstvo pro mimořádné situace. V nemocnicích zůstává 107 pacientů, z nichž je 16 v kritickém stavu, informují ruská média.

Zvýšení počtu mrtvých na 137, mezi nimiž jsou tři děti, oznámil dnes Vyšetřovací výbor, který v Rusku plní roli federální kriminální ústředny. Předchozí bilance čítala 133 mrtvých, mezitím se další těla našla v troskách koncertního sálu. Pátrání pokračuje, zatím bylo identifikováno 62 těl, uvedl výbor podle agentury TASS.

Do moskevského ústředí vyšetřovatelů byli mezitím přepraveni podezřelí ze spáchání útoku. Vyšetřovatelé oznámili, že na místě činu našli dvě útočné pušky kalašnikov, více než 500 nábojů a 28 zásobníků. Při prohledávání budovy nezjistili, že by u těl či na jiných místech byly nastraženy výbušniny, uvedla agentura RIA Novosti.

O vyhlášení celostátního smutku v sobotu informoval v televizním projevu ruský prezident Vladimir Putin.Televizní a rozhlasové stanice poté změnily vysílání, ze kterého zmizely zábavné pořady i reklama. Na poledne byla naplánována minuta ticha v muzeích, uvedlo ministerstvo kultury. Ministerstvo zahraničí nařídilo zastupitelským úřadům spustit vlajky na půl žerdi a podle BBC jsou na znamení solidarity vlajky spuštěny i na zahraničních velvyslanectvích v Moskvě. List Kommersant napsal, že jde o 30. smutek v moderní historii Ruska.

Majitel koncertní síně zničené při páteční střelbě a následném požáru dnes oznámil, že budovu obnoví. Ze střediska Crocus City Hall zbyly po útoku a požáru pouze ohořelé železné nosníky a ocelové rámy stovek sedadel. Středisko se síní s kapacitou více než 6000 míst postavila skupina Crocus miliardáře Arase Agalarova v roce 2009. Je součástí rozsáhlého komplexu nákupních center, restaurací a hotelů na západním okraji hlavního města, kousek od moskevské okružní dálnice.

„Nikdy nezapomeneme na ty, kteří se stali oběťmi teroristů. Co jejich špinavé ruce zničily, to bude obnoveno,“ uvedla společnost Crocus Group.

K místu přicházejí stovky lidí uctít památku zabitých. Kladou květy a zapalují svíčky u ohrazení, které brání v přístupu k vypálené koncertní síni. Na místě jsou podle ruských médií dobrovolníci a rozdávají čaj, vodu a sušenky. Mezitím více než 5000 lidí darovalo krev pro zraněné.

Přísná bezpečnostní opatření podle serveru BBC News panují u moskevského soudu, před který mají být kvůli uvalení vazby předvedeni podezřelí z útoku.

Ruské úřady uvádějí, že v souvislosti s útokem zadržely 11 lidí, včetně čtyř mužů podezřelých přímo z útoku v koncertní síni ve středisku Crocus City Hall v Krasnogorsku. Ruští představitelé v čele s Putinem a státní média poukazují na údajnou souvislost s Ukrajinou, kam podle nich podezřelí z útoku prchali. Ukrajina jakékoliv spojení s útokem odmítá a tvrdí, že Rusku jde o záminku pro další mobilizaci do armády, která už déle než dva roky válčí proti Ukrajině.

K útoku se opakovaně, v pátek a v sobotu, přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Spojené státy před touto hrozbou Rusko varovaly, ale prezident Putin varování veřejně odmítl jako pokus o zastrašování.

Hnutí IS se v minulosti hlásilo už k mnoha útokům, aby si zvýšilo prestiž, a později se ukázalo, že za nimi nestálo.

Spojené státy v pátek uvedly, že mají k dispozici zpravodajské informace, které potvrzují, že k útoku se hlásí Islámský stát-Chorásán, což je afghánská větev této teroristické organizace. Objevila se ve východním Afghánistánu koncem roku 2014 a rychle si získala pověst mimořádně brutálního uskupení, uvedla agentura Reuters. V sobotu označila IS za jediného viníka útoku u Moskvy také mluvčí americké Národní bezpečnostní rady.

V autě, ve kterém podezřelí prchali z Moskvy, se podle jednoho z ruských poslanců našly cestovní pasy Tádžikistánu. Ruská média zveřejnila záběry, na nichž jeden ze zadržených odpovídá na otázky tádžicky.

Putin dnes telefonicky hovořil s vůdcem Tádžikistánu Imomalim Rachmonem, který teroristický útok odsoudil. Tádžikistán a Rusko potvrdily odhodlání společně pokračovat v boji proti terorismu, zdůraznila podle Kommersantu prezidentská kancelář v Dušanbe. „Teroristé nemají ani národnost, ani vlast, ani víru,“ prohlásil Rachmon.

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.