Spojené státy a Japonsko plánují významně posílit svou bezpečnostní spolupráci. Chystají největší změny od roku 1960, kdy smlouvu o vzájemné obraně uzavřely. Na svém webu to s odvoláním na osoby obeznámené se situací napsal deník Financial Times (FT). Americký prezident Joe Biden a japonský premiér Fumio Kišida podle listu představí plán 10. dubna v Bílém domě. Oběma zemím dělají starosti rostoucí ambice Číny.
Plán počítá s restrukturalizací amerického vojenského velení v Japonsku. Cílem je posílit operační plánování a cvičení mezi oběma zeměmi, píše deník. Biden by měl Kišidu 10. dubna přivítat na slavnostní akci, která bude zahrnovat opulentní státní večeři a politické jednání.
Japonsko je blízkým spojencem, který je klíčový pro strategii Spojených států ve vztahu k Číně a Severní Koreji. Tokio hraje důležitou roli i v dalších bezpečnostních otázkách v Asii.
Washington rozsáhlé vojenské posilování Japonska velmi podporuje. Tokio se před více než rokem zavázalo zdvojnásobit své výdaje na obranu na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Plánuje také pořídit rakety, které mohou zasáhnout lodě nebo pozemní cíle vzdálené 1000 kilometrů.
Japonsko nedávno vyjádřilo znepokojení nad rychle rostoucí vojenskou silou Číny jak pro Japonsko, tak i pro mezinárodní společenství. Tokio v poslední době posiluje vztahy s Tchaj-wanem, který Čína považuje za svou provincii.
K nelibosti Číny Japonsko na konci loňského roku jmenovalo vládního úředníka do funkce svého faktického přidělence obrany na Tchaj-wanu, čímž s tímto ostrovem posílilo vzájemné bezpečnostní vazby. Začátkem tohoto roku pak rozzlobilo Čínu znovu, když poblahopřálo nově zvolenému prezidentovi Tchaj-wanu Laj Čching-teovi, kterého Peking před hlasováním označoval za nebezpečného separatistu.