ČTK

27. 3. 2024

Sněmovní ústavně-právní výbor opět přerušil debatu o koaliční předloze o zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině. Budou ještě další jednání mezi vládním a opozičním táborem o případných úpravách navržených pravidel. Předseda výboru Radek Vondráček (ANO) varoval na dnešní schůzi před hrozbou dvojího hlasování při volbách do Evropského parlamentu. Petr Vokáč z ministerstva vnitra takovou možnost připustil u lidí, kteří mají dvojí občanství.

Vondráček mluvil o hrozbě dvojí volby do Evropského parlamentu na základě estonských zkušeností. Vokáč řekl, že členské státy si předávají údaje v případě cizinců, kteří požádají o hlasování v jiné zemi. „Narážíme na dvojí občanství,“ uvedl. O svých občanech státy podle Vokáče informace nepředávají, proto nemusí ani vědět, že někdo má občanství dvě. Zdůraznil, že dvojí hlasování je přestupek, připustil však, že jeho odhalení je složité.

Vondráček navrhoval jako řešení vypuštění evropských voleb z možnosti hlasování poštou, nebo ji v těchto volbách umožnit jen Čechům žijícím v zemích mimo Evropskou unii. Podle Vokáče by ale šlo o nepřiměřenou nerovnost volebního práva.

Zástupci koalice a opozice vyjednávají v souvislosti s korespondenční volbou podle jedné z předkladatelek novely Lucie Potůčkové (STAN) například o úpravě trestního zákoníku tak, aby pod maření voleb spadala volba prezidenta republiky, a o modelu rozdělování hlasů ze zahraničí mezi kraje. Vondráček zmínil taky pravidlo, že pokud by někdo odvolil korespondenčně a následně se ale dostavil do volební místnosti, započítala by se jeho prezenční volba na zastupitelském úřadu.

Představitelé koalice a opozice mají za sebou zatím dvojici jednání. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová uvedla, že nepředpokládá, že by poslanci hnutí předlohu nakonec podpořili. Přetrvávají podle ní pochyby o rozporu s ústavou. Debaty mají vést podle Schillerové k minimalizaci rizik zpochybňování volebního systému. Šéf poslanců ODS Marek Benda ale v reakci připomněl, že části volebního zákona už dvakrát zrušil Ústavní soud.

Korespondenční volbu ze zahraničí by podle předlohy mohli využít čeští občané, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Návrh se týká vedle evropských také prezidentských a sněmovních voleb. Úvodní sněmovní debata o návrhu na plénu zabrala i kvůli opozičním obstrukcím šest jednacích dnů a trvala zhruba 63,5 hodiny čistého času.

Poprvé by Češi v cizině mohli podle předlohy hlasovat dopisem už v příštích řádných volbách do Sněmovny v roce 2025. Opoziční poslanci kvůli tomu při prvním sněmovním čtení obviňovali koalici z účelové snahy získat nové voliče. Zástupci vládního tábora na termínu účinnosti trvají. Opozičním hnutím v prvním čtení vzkazovali, že se mají snažit zapůsobit na voliče v zahraničí tak, aby u nich byla úspěšnější.

Přečtěte si také

Státní zástupce se odvolal proti zprošťujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo
Státní zástupce se odvolal proti zprošťujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo

Státní zástupce Jaroslav Šaroch dnes podal odvolání proti rozsudku, kterým pražský městský soud v polovině února podruhé nepravomocně osvobodil předsedu hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše.

Češi mají nezdravý životní styl, jsou na tom hůř ve srovnání se zeměmi EU, tvrdí vědci
Češi mají nezdravý životní styl, jsou na tom hůř ve srovnání se zeměmi EU, tvrdí vědci

Česko za 20 let od vstupu do Evropské unie (EU) nezvládlo dohnat evropský průměr ve zdraví.

EU zařadila jednotky Hamásu a Islámského džihádu na sankční seznam
EU zařadila jednotky Hamásu a Islámského džihádu na sankční seznam

Země Evropské unie dnes na sankční seznam organizací zařadily jednotky Hamásu a ozbrojené křídlo organizace Palestinský islámský džihád kvůli jejich zodpovědnosti za rozsáhlé sexuální násilí při teroristickém útoku na Izrael z loňského 7. října.

Biden vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael; USA budou Izrael bránit
Biden vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael; USA budou Izrael bránit

Americký prezident Joe Biden dnes vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael. Spojené státy podle něj pomohou Izraelcům s obranou a Teherán neuspěje.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.