ČTK

27. 3. 2024

Pokud by se příštím americkým prezidentem stal Robert Kennedy, jeho viceprezidentkou by byla 38letá právnička a podnikatelka Nicole Shanahanová. Nezávislý uchazeč o Bílý dům Kennedy, jemuž však média dávají mizivé šance na úspěch ve volbách, to dnes oznámil na volebním shromáždění v kalifornském Oaklandu, Shanahanové rodném městě. Kennedy již dříve odmítl, že by si ji do kampaně vybral kvůli jejímu osobnímu bohatství. Na shromáždění dnes vyzdvihl její advokátní činnost v oblasti životního prostředí a technologií i její věk.

„Chci, aby Nicole byla zastánkyní mileniálů a generace Z, jejichž zástupci ztratili víru ve svoji budoucnost a hrdost na naši zem. (Mladší lidé) přestali věřit, že starší… rozumí jejich problémům a že je dokáží zastoupit,“ prohlásil 70letý Kennedy a hovořil o tom, že tvářemi vysoké americké exekutivy, legislativy i justice jsou lidé vysokého věku, jeho generace, která má podle něj podíl na řadě potíží, s nimiž se současné Spojené státy potýkají.

Věk uchazečů je často probíraným tématem v souvislosti s kampaněmi současného prezidenta a demokrata Joea Bidena a jeho oponenta, republikána Donalda Trumpa, kterým je 81 a 77 let.

Několik stovek shromážděných podporovatelů mávajících americkými vlajkami Kennedyho dnes přerušovalo častým jásotem a potleskem. Kennedy v projevu připomněl svoji příslušnost k jedné z nejvlivnějších amerických politických rodin, když řekl, že stejně jako jeho předek Joseph Kennedy starší pomohl ve 30. letech reformovat akciový trh na Wall Street díky svým zkušenostem z branže, Shanahanová v jeho administrativě pomůže „dostat pod kontrolu“ technologické giganty v Sillicon Valley.

Vzhledem k hluboce zakořeněnému systému dvou politických stran v USA média v Kennedyho případě nehovoří o reálných šancích na to, že by se stal prezidentem, ale spíše o podílu voličů, které na svou stranu získá na úkor Trumpa, nebo Bidena. Americkým prezidentem bez podpory jedné ze dvou hlavních stran se stal naposledy George Washington na konci 18. století, tehdy však ještě Demokratická ani Republikánská strana neexistovaly. Jistý úspěch jako kandidát třetí strany zaznamenal George Wallace, který v roce 1968 získal podporu volitelů v pěti státech na jihu USA a který proslul svými populistickými postoji založenými na rasové segregaci, píše týdeník The Economist.

Kennedy si v průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos v polovině března připsal relativně vysokou podporu 15 procent registrovaných voličů, kteří by ho volili, pokud by se objevil na volebních lístcích v jejich státě – dostat se na ně však americká média hodnotí jako jednu z největších výzev pro nezávislé kandidáty. Ačkoliv Kennedyho kampaň tvrdí, že dostatek podpisů pro zapsání má už v několika státech, oficiálně to potvrdily zatím jen úřady v Utahu.

Přečtěte si také

Americký prezident Biden přijal v Oválné pracovně českého premiéra Fialu
Americký prezident Biden přijal v Oválné pracovně českého premiéra Fialu

Americký prezident Joe Biden dnes krátce po 15:30 místního času (21:30 SELČ) přivítal v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.