ČTK

30. 3. 2024

Několik hodin dnes držel dosud neidentifikovaný muž čtyři lidi jako rukojmí v nočním klubu v nizozemském městě Ede. Podle stanice BBC brzy ráno vešel do podniku s názvem Café Petticoat a hrozil, že se odpálí. Policie místo obklíčila a postupně informovala o propuštění čtyř rukojmích a také zatčení podezřelého. Ten byl podle dostupných informací ozbrojen noži, policisté zkoumají jeho batoh, zda obsahoval výbušniny.

„Poslední rukojmí byl právě propuštěn. Jeden člověk byl zatčen. V tuto chvíli nemůžeme poskytnout více informací,“ napsala asi tři čtvrtě hodiny po poledni na sociální síti X místní policie. Podle agentur AP a Reuters policisté zatkli jednoho z mužů, kteří vyšli z nočního podniku, kde se drama s rukojmími odehrávalo. Podezřelý vyšel z klubu, dal si ruce za hlavu a poklekl, pak ho policie spoutala, popsal reportér agentury Reuters z místa.

„Jsme mimořádně šťastní, že to skončilo tímto způsobem. Že oběti vyšly ven v pořádku a my jsme mohli zatknout podezřelého bez použití násilí,“ uvedla šéfka regionální prokuratury Marthyne Kunstová.

Úřady o podezřelém nesdělily téměř žádné informace kromě toho, že byl bezpečnostním složkám znám už dříve a byl odsouzen za ohrožující chování. Dnes byl ozbrojený noži a měl s sebou batoh, který se zkoumá, zda neobsahuje výbušniny, napsala AP. Podle starosty města Reného Verhulsta je podezřelý nizozemským občanem. Jeho motiv je nejasný. Nic ovšem nenasvědčuje tomu, že by šlo o terorismus, uvedla už v průběhu operace policie. Rukojmí byli podle dostupných informací pracovníci nočního klubu.

Policisté ráno evakuovali na 150 domů v okolí a požádali veřejnost, aby se místu vyhnula. „Zůstaňte uvnitř a nechoďte se dívat,“ napsala policie na síti X. Na místě podle agentur zasahovaly speciální policejní jednotky a byli tam i hasiči a záchranáři.

Dopoledne policie informovala o trojici propuštěných a upozornila, že incident pokračuje. Na videu z místa byli tehdy podle agentury AP vidět tři mladí lidé, jak po svém propuštění vycházejí z budovy s rukama nad hlavou. Starosta vyzval veřejnost, aby nesdílela videa, protože osvobození rukojmí „mají právo na klid a soukromí“, napsala BBC. Čtvrtý člověk podle AP vyšel na svobodu krátce před zatčením podezřelého.

Podle agentury AP je podnik Café Petticoat oblíbený bar a noční klub ve městě Ede, které se nachází asi 85 kilometrů jihovýchodně od Amsterodamu.

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.