Anikó Hanzlová

31. 3. 2024

Po bujaré masopustní zábavě se v úterý před Popeleční středou pohřbila basa a ukončila se veškerá zábava a hodování. Začalo se nejdelší postní období trvající 40 dní.

Tento čas příprav na Velikonoce poukazuje na Ježíšův půst v poušti, kdy se modlil, rozjímal a nakonec porazil ďábla – svého pokušitele. Velikonoce představují nejvýznamnější svátek křesťanů a nese významnou symboliku – poražení smrti, zmrtvýchvstání a věčný život. Půst končil Velkým pátkem, kdy si připomínáme utrpení Ježíše. Jedla se bezmasá jídla a obyčejně se velikonoční pokrmy skládaly z různých moučných jídel, zelí, brambor a luštěnin.

Tradičně se na velikonoce pekly kynuté koláče. V mnoha domácnostech proto nechybí na svátečním stole mazanec nebo vánočka, nazývaná také pletenec. Zmínky o velikonočním mazanci najdeme již koncem 14. století u benediktinského mnicha Jana z Holešova.

Zajímavostí je, že ve 13. století bylo dovoleno péct vánočku pouze pekařem a teprve v 18. století si ji začali lidé péct i doma. Vánočka se stala velmi populární po celém světě a věru není nad doma připravenou zdravou verzi vánočky s jemnou strukturou. Díky hrníčkovému receptu toto měkké pečivo nevyžaduje dlouhou dobu přípravy. Výsledek své práce si můžete vychutnat několika způsoby. Ať už s teplým kakaem, čajem, namazaným máslem, džemem, nebo jen tak nasucho. Potěší malé i velké.

Recept na měkoučkou hrníčkovou vánočku s rozinkami

Suroviny:

 • 2 hrníčky hladké mouky
 • 1 hrnek polohrubé mouky
 • 1 hrnek mléka
 • větší špetka soli
 • 6 polévkových lžic krystalového cukru
 • ½ balení vanilkového cukru
 • 1 vajíčko do těsta
 • 1 droždí 42 g
 • 80 g rozpuštěného másla
 • rozinky
 • vejce k potření

Postup:

Připravíme si kvásek z teplého mléka a droždí. Mezitím si v misce nachystáme ostatní suroviny, přidáme hotový kvásek a začneme mísit těsto. Druhý hrnek hladké mouky přidáváme postupně, aby těsto zůstalo jemné a neztvrdlo kvůli tomu, že přidáme hodně mouky najednou. Hotové těsto necháme vykynout, a když zdvojnásobí svůj objem, začneme s ním pracovat.

Rozdělíme si jej na dvě poloviny a z každé si vytvoříme 4 menší části, které si rozválíme rukou na dlouhé prameny. Spojíme na vrchu a pleteme následovně: první pramen překládáme se třetím, druhý se čtvrtým a vznikne nám krásný vánočkový tvar.

Vánočky si přendáme na pečící papír, potřeme vajíčkem a necháme ještě alespoň 15 minut podkynout.

Pečeme na 180 stupních zhruba 30 minut, podle typu trouby. Krásně upečené a zhnědlé vánočky vytáhneme a necháme vychladnout.

Přejeme vám dobrou chuť!

Článek původně vyšel na stránkách slovenské redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Státní zástupce se odvolal proti zprošťujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo
Státní zástupce se odvolal proti zprošťujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo

Státní zástupce Jaroslav Šaroch dnes podal odvolání proti rozsudku, kterým pražský městský soud v polovině února podruhé nepravomocně osvobodil předsedu hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše.

Češi mají nezdravý životní styl, jsou na tom hůř ve srovnání se zeměmi EU, tvrdí vědci
Češi mají nezdravý životní styl, jsou na tom hůř ve srovnání se zeměmi EU, tvrdí vědci

Česko za 20 let od vstupu do Evropské unie (EU) nezvládlo dohnat evropský průměr ve zdraví.

EU zařadila jednotky Hamásu a Islámského džihádu na sankční seznam
EU zařadila jednotky Hamásu a Islámského džihádu na sankční seznam

Země Evropské unie dnes na sankční seznam organizací zařadily jednotky Hamásu a ozbrojené křídlo organizace Palestinský islámský džihád kvůli jejich zodpovědnosti za rozsáhlé sexuální násilí při teroristickém útoku na Izrael z loňského 7. října.

Biden vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael; USA budou Izrael bránit
Biden vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael; USA budou Izrael bránit

Americký prezident Joe Biden dnes vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael. Spojené státy podle něj pomohou Izraelcům s obranou a Teherán neuspěje.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.