Po bujaré masopustní zábavě se v úterý před Popeleční středou pohřbila basa a ukončila se veškerá zábava a hodování. Začalo se nejdelší postní období trvající 40 dní.
Tento čas příprav na Velikonoce poukazuje na Ježíšův půst v poušti, kdy se modlil, rozjímal a nakonec porazil ďábla – svého pokušitele. Velikonoce představují nejvýznamnější svátek křesťanů a nese významnou symboliku – poražení smrti, zmrtvýchvstání a věčný život. Půst končil Velkým pátkem, kdy si připomínáme utrpení Ježíše. Jedla se bezmasá jídla a obyčejně se velikonoční pokrmy skládaly z různých moučných jídel, zelí, brambor a luštěnin.
Tradičně se na velikonoce pekly kynuté koláče. V mnoha domácnostech proto nechybí na svátečním stole mazanec nebo vánočka, nazývaná také pletenec. Zmínky o velikonočním mazanci najdeme již koncem 14. století u benediktinského mnicha Jana z Holešova.
Zajímavostí je, že ve 13. století bylo dovoleno péct vánočku pouze pekařem a teprve v 18. století si ji začali lidé péct i doma. Vánočka se stala velmi populární po celém světě a věru není nad doma připravenou zdravou verzi vánočky s jemnou strukturou. Díky hrníčkovému receptu toto měkké pečivo nevyžaduje dlouhou dobu přípravy. Výsledek své práce si můžete vychutnat několika způsoby. Ať už s teplým kakaem, čajem, namazaným máslem, džemem, nebo jen tak nasucho. Potěší malé i velké.
Recept na měkoučkou hrníčkovou vánočku s rozinkami
Suroviny:
- 2 hrníčky hladké mouky
- 1 hrnek polohrubé mouky
- 1 hrnek mléka
- větší špetka soli
- 6 polévkových lžic krystalového cukru
- ½ balení vanilkového cukru
- 1 vajíčko do těsta
- 1 droždí 42 g
- 80 g rozpuštěného másla
- rozinky
- vejce k potření
Postup:
Připravíme si kvásek z teplého mléka a droždí. Mezitím si v misce nachystáme ostatní suroviny, přidáme hotový kvásek a začneme mísit těsto. Druhý hrnek hladké mouky přidáváme postupně, aby těsto zůstalo jemné a neztvrdlo kvůli tomu, že přidáme hodně mouky najednou. Hotové těsto necháme vykynout, a když zdvojnásobí svůj objem, začneme s ním pracovat.
Rozdělíme si jej na dvě poloviny a z každé si vytvoříme 4 menší části, které si rozválíme rukou na dlouhé prameny. Spojíme na vrchu a pleteme následovně: první pramen překládáme se třetím, druhý se čtvrtým a vznikne nám krásný vánočkový tvar.
Vánočky si přendáme na pečící papír, potřeme vajíčkem a necháme ještě alespoň 15 minut podkynout.
Pečeme na 180 stupních zhruba 30 minut, podle typu trouby. Krásně upečené a zhnědlé vánočky vytáhneme a necháme vychladnout.
Přejeme vám dobrou chuť!
Článek původně vyšel na stránkách slovenské redakce Epoch Times.