ČTK

3. 4. 2024

Íránský prezident Ebráhím Raísí označil pondělní letecký útok na íránský konzulát v syrské metropoli Damašku za porušení mezinárodního práva, jež nezůstane bez odezvy. Útok, který Teherán připisuje Izraeli, dnes probírala Rada bezpečnosti OSN. Americký vyslanec Írán varoval, aby se vyhnul odvetě vůči Spojeným státům, které jsou klíčovým spojencem Izraele. Židovský stát incident jako obvykle nekomentoval.

Pondělní útok si podle Íránu vyžádal 13 obětí, napsala agentura AFP. USA uvedly, že s akcí nemají nic společného.

„Nebudeme váhat s ochranou našeho personálu a opakujeme naše dřívější varování Íránu a vykonavatelům jeho vůle…aby znovu začali s útoky na americké pracovníky,“ řekl podle agentury Reuters během zasedání RB OSN americký velvyslanec Robert Wood. Íránský velvyslanec naproti tomu prohlásil, že Teherán si osobuje právo na odvetu.

Útok již před zasedáním odsoudila čínská diplomacie, která připomněla nedotknutelnost diplomatických budov. Rovněž ruské ministerstvo zahraničí útok už v pondělí odsoudilo.

Íránská státní agentura IRNA dnes uvedla, že Írán předal „důležitou zprávu“ Spojeným státům, a to prostřednictvím švýcarského velvyslance v Teheránu, který tam zastupuje i zájmy USA. Podle agentury IRNA nesou za izraelské útoky v Sýrii zodpovědnost také Spojené státy jako blízký spojenec Izraele. „S tímto úderem na Damašek nemáme nic společného. V žádném případě nejsme do něj zapojeni,“ řekl dnes večer mluvčí pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby.

Útok odsoudil i generální tajemník OSN António Guterres. „Nedotknutelnost diplomatických a konzulárních budov a personálu musí být dodržena za všech okolností v souladu s mezinárodním právem,“ uvedl Guterres, který varoval před dalším rozšířením konfliktu.

Izrael dlouhodobě ostřeluje v Sýrii cíle spojené s Íránem či jím podporovaným libanonským hnutím Hizballáh. I Hizballáh už uvedl, že pondělní útok nezůstane „nepotrestán“.

Také nejvyšší duchovní vůdce Íránu, ajatolláh Alí Chameneí dnes prohlásil, že „Izrael bude za letecký útok na konzulát v Damašku potrestán. „Zlý sionistický režim bude potrestán rukama našich statečných mužů. Donutíme je litovat tohoto zločinu a dalších,“ uvedl Chameneí podle AFP.

Pondělní úder na íránskou diplomatickou misi v Damašku podle AP signalizuje eskalaci v bojích na Blízkém východě, kde po říjnovém teroristickém útoku palestinského hnutí Hamás na izraelské území začala válka Izraele v Pásmu Gazy a také zesílilo vzájemné ostřelování Izraele a Hizballáhu přes izraelsko-libanonskou hranici i izraelské údery na pozice Hizballáhu v Sýrii. Podle AP ale bude Teherán stran odvety spíše zdrženlivý, neboť by riskoval konfrontaci nejen s Izraelem, ale i s USA.

Při pondělním útoku zemřeli dva íránští generálové a několik dalších členů íránských revolučních gard. Jednou z obětí je Mohammad Rezá Zahádí, který velel od roku 2016 íránským jednotkám Kuds v Sýrii a Libanonu, a jeho zástupce. Kuds jsou elitní jednotky íránských revolučních gard, které se soustřeďují na operace v zahraničí.

Nevládní Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Británii a monitoruje dění v Sýrii pomocí sítě spolupracovníků, uvedla, že při útoku na „budovu patřící íránské ambasádě“ zemřelo 11 lidí: osm Íránců, dva Syřané a jeden Libanonec. Ani v jednom případě nešlo o civilistu, uvedla SOHR.

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?