ČTK

4. 4. 2024

Význam pouta mezi Evropou a Severní Amerikou dnes zdůraznil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, když připomínal 75. výročí založení NATO. V bruselském sídle aliance dnešní oslavy tohoto výročí zahájila hudba belgických a nizozemských vojenských orchestrů. Na závěr šéf NATO společně s belgickou ministryní zahraničí Hadjou Lahbibovou rozkrojili obří čokoládový dort.

„Evropa pro svou bezpečnost potřebuje Severní Ameriku. Spravedlivé sdílení břemene je zásadní. A Evropa investuje více. Mnohem více. V letošním roce bude většina spojenců NATO investovat do obrany minimálně dvě procenta svého HDP,“ řekl Stoltenberg. „Severní Amerika ale zároveň potřebuje Evropu. Evropští spojenci poskytují armádu světové třídy, rozsáhlé zpravodajské sítě a jedinečnou diplomatickou sílu,“ dodal s tím, že „prostřednictvím NATO mají Spojené státy více přátel a spojenců než kterákoli jiná velmoc“.

„Nevěřím jen v Ameriku. Stejně jako nevěřím jen v samotnou Evropu. Věřím dohromady v Ameriku a v Evropu. V NATO. Protože spolu jsme silnější a bezpečnější,“ prohlásil generální tajemník aliance.

Dnešní ceremonie se v Bruselu odehrávala v takzvané Agoře, což je rozsáhlý zastřešený prostor propojující celý moderní komplex alianční centrály. Česko na oslavě a rovněž i na jednání ministrů zahraničí v tyto dny v Bruselu zastupuje šéf resortu Jan Lipavský.

Takzvaná Severoatlantická smlouva byla podepsána ve Washingtonu 4. dubna 1949. Právě tento dokument, někdy podle místa podpisu nazývaný Washingtonskou smlouvou, byl nyní k vidění i na ceremonii v Bruselu. Do sídla NATO speciální exponát přicestoval v úterý. Zakládající dokument NATO podepsalo v roce 1949 deset zemí západní Evropy, USA a Kanada.

„Na začátku jsme měli 12 členů. Dnes je nás 32, takže musíme něco dělat správně,“ poznamenal během ceremonie Jens Stoltenberg. „Pomohli jsme šířit mír, demokracii a prosperitu po celé Evropě. A dnes také slavíme významná výročí mnoha našich členů,“ dodal.

Dnešní ceremonie byla totiž zároveň připomínkou rozšíření aliance o nové členy. Česko vstoupilo do NATO společně s Polskem a Maďarskem v roce 1999, letos tedy slaví 25. výročí vstupu. Výročí ale oslavují i Slovensko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Rumunsko a Bulharsko, které se staly členy v roce 2004, a Chorvatsko a Albánie, které tak učinily o pět let později.

Související témata

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).