ČTK

5. 4. 2024

Obyvatelé středního Izraele dnes hlásí rozsáhlé výpadky či poruchy navigačních aplikací, jako jsou Google Maps, Waze a další programy využívající družicový systém GPS. Mnoha řidičům v Tel Avivu se v důsledku toho například ukázalo, že se svými vozy jezdí po Bejrútu. Informoval o tom zpravodajský web The Times of Israel (ToI) s tím, že signál GPS zřejmě ruší izraelská armáda v očekávání íránské odvety za pondělní úder v Damašku.

Výpadky globálního polohového sytému (GPS) bývají často hlášeny v severním Izraeli u hranic s Libanonem a v příhraničních oblastech u Pásma Gazy. V centrální části Izraele jsou však neobvyklé. Přisuzovány jsou armádě, která zřejmě ruší některé signály GPS ve snaze znemožnit navádění nepřátelských střel jak ve válce, kterou vede v Pásmu Gazy proti palestinskému hnutí Hamás, tak při přeshraničním ostřelování ze strany libanonského Hizballáhu, píše ToI.

Kromě problémů s navigací se s poruchami potýkají také aplikace pro doručování a přepravu jako Wolt či Gett, které své zákazníky upozornily na možné zpoždění dodávek.

Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari podle agentury AFP řekl, že rušení signálu slouží k obraně Izraele před řízenými střelami či bezpilotními prostředky. „Posílili jsme obrané systémy a máme připravená letadla na obranu či útok podle různých scénářů,“ řekl Hagari.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl při zasedání bezpečnostního kabinetu dnes večer, že Izrael jedná proti Íránu obranným i útočným způsobem. „Budeme vědět, jak se bránit, a budeme jednat podle jednoduché zásady, že ublížíme komukoliv, kdo ublížil nám nebo se na to chystá,“ řekl Netanjahu.

K výpadkům signálu GPS v Tel Avivu došlo jen den poté, co izraelská armáda oznámila, že posílila systémy protivzdušné obrany a povolala záložníky. Židovský stát se připravuje na možnou odvetu Íránu za pondělní úder na budovu konzulátu v sousedství íránského velvyslanectví v syrském hlavním městě, který Teherán připisuje Izraeli. Při úderu zemřel Mohammad Rezá Zahádí, nejvýše postavený představitel íránských revolučních gard v Sýrii, jeho zástupce, pět dalších důstojníků těchto jednotek a nejméně jeden člen Hizballáhu. Írán i Hizballáh varovaly, že Izrael odplata za útok nemine.

Dnes izraelská armáda uvedla, že na základě aktuálního vyhodnocení situace pozastavuje všem bojovým jednotkám udělování krátkodobého volna.

Související témata

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.