ČTK

5. 4. 2024

Newyorskou metropolitní oblast dnes zasáhlo zemětřesení o síle téměř pěti stupňů, píše agentura AP s odvoláním na americkou geologickou službu USGS. Otřesy podle ní pocítilo možná více než 42 milionů lidí, avšak žádné rozsáhlé škody dosud hlášeny nebyly.

Ohnisko zemětřesení se podle USGS nacházelo u městečka Lebanon v New Jersey a podle prvních údajů měly otřesy sílu 4,8 stupně. O zemětřesení USGS informovala v 10:23 místního času (16:23 SELČ). Zemětřesení jsou na severovýchodě Spojených států vzácná. Tentokrát však byly otřesy podle agentury Reuters cítit od Pensylvánie po Massachusetts.

Zhruba 30 minut po prvních záchvěvech půdy newyorské úřady informovaly na sociálních sítích, že ve městě nebyly hlášeny škody ani zranění. Starostův mluvčí Fabien Levy sdělil, že úřady stále vyhodnocují možné dopady zemětřesení, ačkoliv dosud neobdržely žádná hlášení o škodách. Guvernérka New Yorku Kathy Hochulová uvedla, že úřady neberou zemětřesení na lehkou váhu, jelikož může dojít k následným otřesům. „Můj tým vyhodnocuje dopady a případné škody a v průběhu dne budeme informovat veřejnost,“ uvedla.

Bílý dům oznámil, že prezident Joe Biden byl o zemětřesení informován a „je v kontaktu s federálními, státními a místními představiteli“.

Osmatřicetiletá obyvatelka Bronxu Charita Walcottová uvedla, že zemětřesení bylo „jako silné dunění, které trvalo asi 30 sekund“. V sídle OSN na Manhattanu ředitelka organizace Save the Children náhle přestala hovořit v Radě bezpečnosti o válce v Pásmu Gazy, když se začaly třást kamery. Palestinský zástupce při OSN Rijád Mansúr následně podotkl: „Třese se kvůli vám zem“.

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) oznámil leteckým společnostem, že kvůli zemětřesení mohou očekávat zpoždění letů na newyorských letištích, a to přibližně o 30 až 45 minut. Některé lety směřující do New Yorku byly podle sledovacího webu FlightAware odkloněny na jiná letiště. „Letecký provoz se obnovuje tak rychle, jak je to jen možné,“ uvedl FAA.

Hollandův tunel, který pod řekou Hudson spojuje Manhattan a New Jersey, byl kvůli inspekci dočasně uzavřen.

Vlakový dopravce Amtrak uvedl, že kontroluje tratě a že na celém severovýchodním koridoru omezil rychlost. Společnost NJ Transit informovala o zpoždění vlaků kvůli inspekci mostů. Společnost PATCO v oblasti Filadelfie pozastavila spoje, což zdůvodnila opatrností. Filadelfská policie požádala občany, aby kvůli otřesům nevolali na tísňovou linku, pokud nechtějí nahlásit vážnou událost.

Dnešní otřesy vyvolaly vzpomínky na zemětřesení z 23. srpna 2011, které pocítily miliony lidí od Georgie po Kanadu. Zemětřesení o síle 5,8 stupně mělo epicentrum ve Virginii a bylo nejsilnějším zemětřesením na východním pobřeží USA od druhé světové války. Kvůli živlu, jenž zanechal trhliny ve Washingtonově památníku, byly evakuovány části Bílého domu, Pentagonu, Kapitolu i některé další budovy.

Zemětřesení jsou na východě USA méně častá, protože východní pobřeží neleží na rozhraní tektonických desek. Otřesy na východním pobřeží však mohou být silná a vzhledem k typu podloží se mohou šířit do větších vzdáleností, píše AP. „Kdybychom měli zemětřesení stejné síly v Kalifornii, pravděpodobně by nebylo cítit do takové vzdálenosti,“ řekl geofyzik USGS Paul Caruso.

Související články

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.