ČTK

6. 4. 2024

Slovenským prezidentem se po sobotním druhém kole přímé volby stal nynější šéf sněmovny a předseda vládní strany Hlas-sociální demokracie Peter Pellegrini. Zisk 53,12 procenta hlasů dnes dopoledne potvrdila slovenská ústřední volební komise. Porážku už v noci na dnešek přiznal jeho vyzyvatel, diplomat Ivan Korčok, Pellegrini krátce nato ve vítězném projevu slíbil loajalitu vládě premiéra Roberta Fica. Vazeb nového prezidenta na současný kabinet si všimla i domácí či zahraniční média, která oba politiky kritizují za populistické a proruské postoje.

Pellegrini získal přibližně 1,4 milionu hlasů, tedy 53,12 procenta hlasů. Korčoka, který zvítězil v prvním kole na konci března, nakonec v sobotních volbách podpořilo 1,243 milionu voličů, což představovalo 46,87 procenta. Účast činila 61,14 procenta, hlasovalo tedy přibližně 2,6 milionu z více než 4,3 milionu oprávněných voličů.

Pellegrini poděkoval Ficovi za podporu a přislíbil vládě loajalitu

Národ rozhodl, koho chce mít za prezidenta, řekl dosavadní předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini, který zvítězil v prezidentských volbách na Slovensku. Své zvolení vnímá jako upevnění vlády premiéra Roberta Fica a vládní koalice. Vláda se nemusí obávat, že z Prezidentského paláce vznikne centrum, které vládě bude škodit, prohlásil příští šéf státu, který před novináře předstoupil ve společnosti premiéra Fica a bývalého prezidenta Ivana Gašparoviče.

„Budu chránit a bránit zájmy Slovenské republiky. Budu prezidentem, který bude podporovat vládu ve snaze zlepšovat život lidí na Slovensku. Udělám vše pro to, aby Slovensko vždy zůstalo na straně míru a nestanulo na straně války, ať se to někomu líbí anebo nelíbí, ať mne za to kritizuje, kdo chce,“ řekl ve zjevné narážce na rezervovaný postoj vládní koalice k podpoře Ukrajiny, která se už déle než dva roky brání agresi Ruska.

Pellegriniho tábor v kampani označoval jeho hlavního soupeře, prozápadního liberála Ivana Korčoka, který dokázal favorizovaného kandidáta vládního tábora v prvním kole porazit, za „kandidáta války“ či rovnou za válečného štváče.

Pellegrini přislíbil, že bude prezidentem všech občanů, bez ohledu na to, zda jej volili, anebo nikoliv. „Vždy budu na straně Slovenské republiky. SR a její zájmy budou pro mne na prvním místě,“ zdůraznil.

Kariérní diplomat Korčok uznal porážku

Kariérní diplomat Ivan Korčok přiznal porážku v sobotním rozhodujícím kole přímé volby prezidenta Slovenska. Současně ho ale kritizoval, že měl netransparentní kampaň, a silně se vymezil vůči svým kritikům, kteří ho označovali za kandidáta války.

Nový slovenský prezident se ujme funkce v polovině června, kdy skončí pětiletý mandát současné prezidentce Zuzaně Čaputové. Ta se o znovuzvolení neucházela.

„Jsem upřímně zklamán, rozčarován. Nejsem zlomen. Výsledek je třeba přijmout a respektuji ho,“ řekl Korčok. Prezidentské volby na Slovensku podle něj ukázaly, že je lze vyhrát i s netransparentní kampaní a také šířením nenávisti. Dodal, že o vítězi rozhodla vysoká volební účast a strach.

Šedesátiletý Korčok, kterého jako občanského kandidáta podporovaly ve volbě prezidenta opoziční strany, je zastáncem liberální demokracie i Ukrajiny a kritikem některých rozhodnutí Ficova kabinetu.

Čaputová poblahopřála Pellegrinimu ke zvolením novým prezidentem

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová poblahopřála předsedovi sněmovny Peteru Pellegrinimu k vítězství v sobotním rozhodujícím kole přímých voleb svého nástupce v úřadu. ČTK o tom informoval mluvčí Čaputové Martin Strižinec.

„Důležité je, aby od momentu zvolení nový prezident působil tak, aby se žádná část společnosti necítila poražena. Aby radost z vítězství šla ruku v ruce s vědomím služby pro všechny občany Slovenska,“ uvedla Čaputová.

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu
Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.