ČTK

6. 4. 2024

Pochod pro život vyrazil po 14:00 z Hradčanského náměstí do centra Prahy. Akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život zajistit lepší podmínky pro ženy, které nečekaně otěhotněly. Shromáždění se podle odhadů zpravodajky ČTK účastnilo několik set lidí. Účastníkům na náměstí poděkoval za odvahu kardinál Dominik Duka. Jde podle něj o manifestaci za skutečný mír, svobodu a demokracii. Na Malostranském náměstí se sešli aktivisté na protestní akci. Obě shromáždění monitorovala policie, na místě měla antikonfliktní týmy.

„Demokracie bez zbožnosti, slušnosti, tolerance a vzájemného dialogu nemůže existovat,“ řekl Duka s tím, že to mají účastníci pochodu vzkázat těm, kteří si pletou demokracii s něčím jiným. Mezi účastníky happeningu přišel i arcibiskup Jan Graubner.

Most Legií v centru Prahy zablokovali dnes po 15:00 odpůrci Pochodu pro život. Přes výzvy policie a kordon těžkooděnců si část z nich sedla na silnici a skandovala hesla. Pochod tak na most nemohl vejít a po policejních manévrech upravil trasu přes vedlejší Jiráskův most.

Odpůrci pochodu zablokovali most Legií. (Profimedia)

Po odklonění pochodu na Jiráskův most se část odpůrců chystala na Václavské náměstí, který byl cílem pochodu. Některé z nich odmítla policie z mostu pustit do centra. Dva lidé se z mostu spustili na lanech, na místo proto byla povolána i poříční policie, informovali policisté na síti X. Centrum metropole už od rána, kdy městem proběhli účastníci půlmaratonu, monitoruje vrtulník.

Akce Hnutí pro život začala dopolední mší za nenarozené děti ve svatovítské katedrále. Následně se účastníci přesunuli na happening na Hradčanském náměstí, odkud se ve 14:00 pochod vydal přes Malou Stranu, Újezd, most Legií a Národní třídu na Václavské náměstí. Hnutí pro život sdružuje odpůrce potratů a zastánce tradiční rodiny, staví se například proti svazkům homosexuálů. V posledních letech hnutí organizuje kampaň Nesoudíme, pomáháme zaměřenou na ženy, které neplánovaně čekají dítě.

Na mostě Legií odpůrci pochodu nejprve skandovali hesla „Moje tělo, moje volba“ či „Hnutí se nepohne“, později přidali „Kdo fašisty kryje, je to policie“. Jednoho z nich policejní těžkooděnci, kterých byly v místě desítky, v počátku protestu odvedli.

Aktivisté avizovali, že budou průvod zastánců tradiční rodiny blokovat. V předchozích letech musela při konfliktech obou táborů zasahovat policie. Organizátoři ve zveřejněné facebookové události uvedli, že Prahou budou procházet „klerofašisti z Hnutí pro život, kteří se cynicky zaštiťují životem, ale ve skutečnosti jim jde o omezování reprodukčních práv a prosazování ultrakonzervativní agendy ve veřejném prostoru“.

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.