ČTK

7. 4. 2024

Premiér Petr Fiala (ODS) pogratuloval Peteru Pellegrinimu k vítězství ve slovenských prezidentských volbách. Na síti X uvedl, že věří v další rozvíjení výborných a hlubokých vztahů mezi Českou republikou a Slovenskem. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) věří, že Pellegrini bude v nové pozici plně podporovat česko-slovenskou spolupráci a bude zárukou pevného zakotvení Slovenska v evropských a transatlantických strukturách. Prezident Petr Pavel pak věří, že s novým slovenským prezidentem navážou na tradici mimořádně dobrých sousedských vztahů, česká hlava státu bude se těšit na konstruktivní spolupráci.

Pavel také Pellegriniho pozval na oficiální návštěvu České republiky po jeho nástupu do prezidentského úřadu, uvedla dnes v tiskové zprávě Kancelář prezidenta republiky. Pellegrinimu už v noci přímo v jeho volebním štábu z pověření Pavla pogratuloval velvyslanec ČR na Slovensku Rudolf Jindrák. Podle serveru Seznam Zprávy tak bylo Česko vůbec první zemí, která nově zvolenému prezidentovi gratulovala.

Mezi Českem a Slovenskem momentálně existují neshody na některých zahraničněpolitických tématech. Rozdílné postoje zaujímají mimo jiné na válku na Ukrajině a podporu napadeného státu. Česká vláda na začátku března zrušila plánované společné zasedání kabinetů obou zemí, což vyvolalo kritiku mimo jiné slovenského premiéra Roberta Fica. Proti rozhodnutí se vymezoval také Pellegrini, Česko by se podle něj nemělo vůči Slovensku stavět do role staršího bratra.

Bývalý premiér a předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš dnes v noci na síti X napsal, že věří ve zlepšení vztahů mezi Českem a Slovenskem pod vedením politika, kterého v kampani podpořil. Uvedl také, že si Slováci vybrali dobře, budou mít hrdého prezidenta, který vždy bude ve světě hájit jejich zájmy a bude stát za všemi občany.

Předseda dalšího opozičního hnutí SPD Tomio Okamura ČTK napsal, že Pellegrini je pro Česko lepší volbou, protože preferuje nadstandardní česko-slovenské vztahy založené na vzájemném respektu a nevměšování se do vnitřních záležitostí druhého státu. „Podporuje úzkou spolupráci v rámci V4, hájí právo veta v EU, zdůrazňuje národní suverenitu a také potřebu vlastní národní suverénní zahraniční politiky,“ míní Okamura.

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) na síti X zmínil, že volby nakonec nebyly takovým dramatem, jak se očekávalo. „Pogratulujme svobodně a demokraticky zvolenému budoucímu prezidentovi a popřejme Slovensku, aby ho v příštích letech nečekala ani žádná jiná dramata. A aby i všechny další slovenské volby byly svobodné a demokratické,“ uvedl.

Předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ve své gratulaci popřála Pellegrinimu hodně úspěchů v práci ve prospěch Slovenska. „Chci zároveň ocenit jeho protikandidáta Ivana Korčoka, který vedl slušnou, férovou a transparentní kampaň, postavenou na pozitivní nabídce,“ napsala ČTK. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) věří, že podpora tradičních velmi dobrých a blízkých vztahů mezi Českou republikou a Slovenskem bude společnou prioritou, uvedl v gratulaci na síti X.

Někteří politici vládní ODS výsledek hlasování na síti X spojovali s obavami z destabilizace EU. Podle europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09) volby potvrdily, že Slovensko se postupně stává dalším trojským koněm ruského prezidenta Vladimira Putina v Evropské unii a následuje tak cestu Maďarska.

Vicepremiér a předseda Pirátů Ivan Bartoš v prohlášení, které má ČTK k dispozici, uvedl, že přestože Piráti nejsou s novou hlavou slovenského státu jednotní například v otázkách války na Ukrajině nebo potřebě nezávislosti médií a soudů, volba byla rozhodnutím Slováků. Piráti ho respektují a jsou připraveni spolupracovat na všem, co je prospěšné pro české občany, dodal.

Pellegrini ve volbách získal téměř 1,4 milionu hlasů. Označil to za satisfakci za vše, co ho během kampaně potkalo. Vláda se nemusí obávat, že z Prezidentského paláce vznikne centrum, které vládě bude škodit, uvedl příští prezident. Jeho soupeř, kariérní diplomat Ivan Korčok, podporovaný opozicí, obdržel asi 1,23 milionu hlasů.

Související články

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.