Radovan Dluhý

7. 4. 2024

V pondělí 1. dubna zákonodárci ze státu Tennessee schválili návrh zákona, který zakazuje záměrné ovlivňování počasí a klimatu.

Konkrétně zákonodárci navrhují zakázat „úmyslné vstřikování, uvolňování nebo rozptylování chemických sloučenin do atmosféry s výslovným účelem ovlivnit teplotu, počasí nebo intenzitu slunečního světla.“

Pokud schválený návrh podepíše guvernér státu Tennessee, Bill Lee, zákon začne platit od 1. července 2024.

Ačkoliv mnozí považují ovlivňování počasí za konspiraci, počasí se modifikuje již od 40. let minulého století a dnes se různé jeho metody používají v desítkách zemí světa.

Američané osévali mraky již během války ve Vietnamu

V rámci tajného vojenského programu s názvem Operace Popeye americká armáda letadly rozprašovala chemické sloučeniny během vojenského konfliktu ve Vietnamu s cílem prodloužit monzunovou sezonu, a tím přibrzdit blížící se frontu nepřátelského vojska.

Pod heslem „dělej bahno, ne válku“ bylo nad Vietnamem mezi lety 1967 až 1972 uskutečněno přes dva tisíce letů a rozprášeno více než osmdesát různých chemikálií.

Vědecký poradce prezidenta Donald F. Horning uvedl: „Některé substráty dosahovaly ve vyvolávání deště 82procentní úspěšnosti. Vyvolávaly až čtyřhodinové dešťové přeháňky a přidaly tím zhruba 270 milimetrů srážek k celkovému klimatickému úhrnu na vietnamské hranici.“

I díky odtajněným informacím o zneužití ovlivňování počasí během vietnamské války byla v roce 1978 pro americký Senát zpracována zpráva nazvaná „Modifikace počasí: programy, problémy, strategie a potenciál“.

V této zprávě se například uvádí, že osévání mraků bylo již začátkem 50. let využíváno na více než deseti procentech rozlohy Spojených států. Pro představu: jen firma Krick v roce 1953 uskutečnila 150 projektů v 18 státech USA a šesti zemích světa, což znamenalo v součtu kolem 200 tisíc hodin čistého času osévání mraků (rozprašování a vystřelování různých chemikálií převážně do vysokých mraků typu cirrus za účelem zvýšení množství mraků a oblačnosti).

Zpráva dále uvádí, že v roce 1973 se ovlivňovalo počasí v 57 zemích světa, včetně bývalého Československa a Sovětského svazu.

Podle Světové meteorologické organizace se v roce 2015 modifikace počasí využívala ve více než 50 zemích světa, a to i mimo Evropu či USA. Podle iDnes.cz se ve Spojených arabských emirátech ovlivňuje počasí od roku 2001.

A podle stanice CNN plánuje Čína během příštích několika let rozšířit aktivity v oblasti manipulace s počasím na území, které je 1,5 x větší, než je rozloha Indie.

Kromě ovlivňování počasí plánují zákonodárci z Tennessee zakázat také pokusy o snížení intenzity slunečního světla. Reálné experimenty se zastíněním slunce totiž již několik let probíhají a jeho různé návrhy sahají až do šedesátých let 20. století.

Američtí a sovětští vědci se předhání s návrhy snížit sluneční svit

Americky profesor a spolupracovník Americké meteorologické společnosti, James Fleming, v knize „Hazard s nebesy“ popisuje bohatou a dlouhou historii návrhů klimatického inženýrství pro zastínění slunce.

Například Fleming v knize uvádí, že na klimatické konferenci v Leningradě v roce 1961 přední sovětští klimatologové navrhovali „injektáž 36 miliónů tun mikronových prachových částic do stratosféry, které by do šesti měsíců zakryly severní polokouli“. Podle jejich výpočtů by „taková prachová clona snížila sluneční záření o 10 procent a teploty o 2 až 3 stupně celsia“.

V roce 1965 americký Prezidentský vědecký poradní výbor (PSAC) „zkoumal možnosti záměrného vyvolání vyrovnávacích klimatických změn“. Jeden návrh „zahrnoval zvýšení sluneční odrazivosti Země rozptylováním vznášejících se reflexních částic nad velkými plochami tropického moře“ (Hazard s nebesy, str. 340).

Vypouštění chemických částic do atmosféry s cílem zvýšit odraz slunečního svitu a ochladit planetu navrhla například také americká Národní výzkumná rada v roce 1983 či americká Národní akademie věd v roce 1992. (Hazard s nebesy, str. 347-350)

Fleming v knize analyzuje další vědecké návrhy s cílem snížit intenzitu slunečního svitu, jehož reálné pokusy se zákonodárci v Tennessee nyní rozhodli zakázat. A to i proto, že některé experimenty již započaly.

Americký startup a britský projekt SATAN

V roce 2022 americký startup Make Sunsets a britský vědec Andrew Lockley ve spolupráci s firmou Astrotech nezávisle na sobě vypustili do stratosféry balóny plné oxidů síry.

Dalším kandidátem pro vypouštění chemikálií do stratosféry by mohla být například izraelská firma Stardust Solutions.

„Od dvou investorů jsme už získali 15 miliónů dolarů. A během několika měsíců plánujeme začít s experimenty,“ sdělil nedávno generální ředitel společnosti Yanai Yedvab pro Wall Street Journal.

Související články

Přečtěte si také

Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame
Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame

Katedrála postavená tak, aby nasměrovala zrak lidstva k nebi a k věčnosti, znovu otevírá své brány.

Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii
Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii

Povstalci i exilová opozice dnes nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada, který zemi vládl 24 let. Rebelové podle agentury Reuters vyzvali uprchlé Syřany k návratu do vlasti a slibují budování nové Sýrie, která se stane mírumilovným místem. Syrský premiér Muhammad Ghazí Džalálí oznámil, že je připraven na předání moci a na spolupráci s novým vedením země.

Je druhá adventní neděle, do Štědrého dne zbývají dva týdny
Je druhá adventní neděle, do Štědrého dne zbývají dva týdny

Dnes je druhá adventní neděle, přezdívaná bronzová, do Štědrého dne zbývají dva týdny. Na adventním věnci tak lidé podle tradice rozsvítí druhou ze čtyř svíček.

Den v obrazech: Znovuotevření katedrály, Trilaterální jednání na poslední chvíli a Vánoční přehlídka corgiů
Den v obrazech: Znovuotevření katedrály, Trilaterální jednání na poslední chvíli a Vánoční přehlídka corgiů

Světové události dne 7. prosince zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Jak si začít budovat dlouhodobé zásoby potravin – radí prepper a otec 11 dětí
Jak si začít budovat dlouhodobé zásoby potravin – radí prepper a otec 11 dětí

Pro podnikatele a farmáře třetí generace Davida Stelzera je dobře zásobená potravinová spíž základem pro život v hojnosti. Podělil se s námi o své zásadní rady.

Konec věku scientismu
Konec věku scientismu

Veřejnost je nově skeptická k celé řadě věcí, jejichž kritici byli ještě nedávno považováni za bláznivé podivíny. Šílenství kolem schopnosti vlády kontrolovat klima se setkává s novým odporem. Vlády a společnosti, které zavedly povinné očkování, čelí na základě soudních rozhodnutí vysokým pokutám.

Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby
Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby

Albert Einstein spojoval vědu a hudbu, které považoval za harmonické. Hraní na housle mu pomáhalo přemýšlet a nacházet inspiraci. Jeho vášeň pro Mozarta a Bacha odrážela řád vesmíru, který hledal i ve svých teoriích.

Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců
Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců

Rozsáhlá síť tunelů pod městem hříchu poskytuje nebezpečné útočiště více než tisícovce bezdomovců. Strávili jsme několik dnů s lidmi, kteří jim pomáhají.