ČTK

9. 4. 2024

Policie v Německu zaznamenala v loňském roce 5,94 milionu trestných činů, což je meziroční nárůst o 5,5 procenta. Dnes to oznámila spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová, která za obzvláštní problém označila kriminální chování cizinců, zejména těch mladých. Prohlásila, že Německo nebude takové chování tolerovat a že zahraniční pachatelé budou muset zemi opustit mnohem rychleji, než je tomu nyní.

„Vidíme nárůst násilné kriminality a více kriminality u mládeže a u cizinců. V případě násilí pro mě neexistuje žádná omluva, ale jen nulová tolerance,“ řekla Faeserová. Za velký problém pak označila prudký nárůst kriminality u cizinců. „Musíme o tom mluvit zcela bez rozpaků,“ řekla.

V Německu se zhruba 84 miliony obyvatel policie v loňském roce evidovala více než 2,2 milionu podezřelých z trestných činů, což bylo meziročně o 7,3 procenta více. Největší podíl tvoří skupina starších 21 let. V této skupině policejní statistika uvádí, že asi jeden milion podezřelých byli lidé s německým občanstvím (meziročně o 1,5 procenta více) a přes 744.000 cizinci (meziročně o 15,2 procenta více).

Nejvyšší nárůst kriminality u cizinců je u mládeže od 14 do 18 let věku, kdy bylo meziroční zvýšení o 31,4 procenta. Problémem je také kriminalita neněmeckých dětí, kdy meziroční nárůst byl 30,9 procenta. Vysoký je nárůst kriminality u dospělých cizinců mladších 21 let, který činil 27,4 procenta.

Nárůst kriminality u mládeže spojila Faeserová s pandemií nemoci covid-19. „Vidíme následky pandemie, kdy nebyla škola, nebyla přátelství, chyběla zájmová činnost, to vše se podepsalo na psychice,“ řekla. Pandemická omezení přitom původně zafungovala jako brzda u kriminality, která se ale od roku 2022 pravidelně zvyšuje. Faeserová v této souvislosti slíbila, že vedle restriktivních kroků v boji proti kriminalitě se Německo zaměří i na prevenci, na práci s mládeží a na integraci cizinců do společnosti.

Pokud jde o druhy trestných činů, největší nárůst se týká počítačových podvodů, kterých se meziročně stalo o 60 procent více. Prudké zvýšení počtu případů, konkrétně o více než 32 procent, Německo zaznamenalo v oblasti migrace a azylového práva. V případě nedovoleného vstupu do země eviduje policie meziroční nárůst o více než 40 procent.

Loni podle bilance spolkové policie do Německa přišlo 127.549 lidí bez dokladů, což bylo o 38 procent více než v roce 2022 a nejvíce od roku 2015. Kvůli přílivu migrantů a činnosti pašeráků Německo loni obnovilo hraniční kontroly s Českem, Polskem a Švýcarskem. Už od podzimu 2015 je střežena také hranice s Rakouskem.

Nárůst je patrný také u násilné kriminality. Loni policie zachytila přes 214.000 takových případů, což bylo o 8,6 procenta více než v roce 2022. Počet vražd se meziročně zvýšil jen mírně, konkrétně o dvě procenta na 2282 případů. Nadále roste počet případů sexuálního zneužívání dětí. Policie zachytila přes 16.000 takových činů, což bylo meziročně o 5,5 procenta více.

I přes nárůst kriminality Faeserová označila Německo za bezpečnou zemi. „Německo nadále patří k nejbezpečnějším zemím světa,“ prohlásila.

Související témata

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...