ČTK

12. 4. 2024

České ministerstvo zahraničí (MZV) dnes vydalo varování před cestami do Íránu a vyzvalo české občany, kteří v zemi pobývají, k opuštění země. Uvedlo to dnes ve zprávě v cestovatelském systému Drozd. Důvodem jsou podle MZV aktuální specifická bezpečnostní rizika pro občany EU v Íránu v kontextu současné vnitřní i mezinárodní politické situace. Čechům pobývajícím v Izraeli pak české ministerstvo doporučuje dbát zvýšené opatrnosti.

Varování přichází ve chvíli, kdy Írán hrozí odvetným úderem na Izrael, který viní z útoku na svůj konzulát v Damašku 1. dubna. Izrael se k útoku, mezi jehož oběťmi byli i příslušníci íránských revolučních gard včetně dvou generálů, oficiálně nepřihlásil. Varování dnes vydaly také další země, například Francie či Indie.

V cestovatelském systému Drozd je v Izraeli zaregistrovaných 76 Čechů, v Íránu pak 24, sdělil dnes ČTK mluvčí české diplomacie Daniel Drake.

„MZV ČR eviduje významný počet případů, kdy občané členských států EU byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. Podle hodnocení MZV ČR riziko dalších podobných incidentů zůstává významné a vztahuje se i na občany ČR,“ uvedla česká diplomacie.

V Izraeli pak MZV českým občanům doporučuje dbát zvýšené opatrnosti a obezřetnosti, sledovat místní média a respektovat pokyny bezpečnostních složek. „Izraelské úřady varují před možným odvetným útokem Íránu na izraelské cíle, ke kterému by mohlo dojít během tohoto víkendu. V této souvislosti by mohlo dojít ke zhoršení bezpečnostní situace na území Izraele,“ stojí ve zprávě systému Drozd.

Pokud se Češi i přes varování před cestou a výzvu k opuštění země v Íránu nacházejí, mají podle české diplomacie dodržovat všechna opatření a doporučení místních úřadů a bezpečnostních orgánů a dbát zvýšené opatrnosti. „MZV ČR doporučuje vyhnout se místům, kde se shromažďuje větší množství osob, především ve večerních hodinách. Důrazně se také varuje před pořizováním fotografií či videozáznamů, zejména demonstrujících osob, příslušníků bezpečnostních sborů či vládních budov,“ uvedl úřad.

V případě nouze se mají lidé obrátit na Velvyslanectví ČR v Teheránu, v pracovní době na standardní telefonické kontakty úřadu. Mimo pracovní dobu pak na jeho nouzovou linku konzulární pohotovosti: +989 128 174 178. V Izraeli se v případě nouze mají Češi obracet na ambasádu v Tel Avivu, mimo pracovní dobu na jeho nouzovou linku konzulární pohotovosti: +972 52 328 6622. Užitečné informace o tom, jak se chovat v krizových situacích, lze podle MZV nalézt také na izraelském národním portálu pro mimořádné události.

List The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele napsal, že podle hodnocení amerických zpravodajců by Írán mohl zaútočit na Izrael v nadcházejících 24 až 48 hodinách. Dosud ale podle zdroje, který má blízko k íránskému vedení, nebylo učiněno finální rozhodnutí.

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu
Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.