Owen Evans

12. 4. 2024

Skotská ministryně spravedlnosti Angela Constanceová obhajuje zákon o trestných činech z nenávisti a uvádí 240 zaznamenaných trestných činů z nenávisti během prvního týdne jako důkaz, že je „potřebný k ochraně marginalizovaných a zranitelných komunit“.

Ve středu vydala skotská policie první aktualizované údaje, z nichž vyplývá, že od vstupu nového zákona v platnost bylo zaznamenáno více než 7 000 oznámení o trestných činech z nenávisti.

Zákon o trestných činech z nenávisti a veřejném pořádku, který vstoupil v platnost 1. dubna, vyvolal v prvním týdnu velké množství stížností – na internetu bylo zaznamenáno 7 152 oznámení o zločinech z nenávisti.

Policie dodala, že v tomto období bylo zaznamenáno také 240 trestných činů z nenávisti a 30 incidentů z nenávisti, které ale nebyly trestnými činy.

Kontroverzní zákon vytváří nový trestný čin „podněcování k trestným činům nenávisti“ pro chráněné charakteristiky, včetně věku, zdravotního postižení, náboženství, sexuální orientace a transgenderové identity.

Policie rovněž zřídila určená centra pro hlášení trestných činů z nenávisti třetími stranami, mezi něž patří bytová sdružení, kanceláře na podporu obětí, dobrovolnické skupiny a soukromé podniky, jako jsou rybí farmy, karavanové parky, a dokonce i sexshop v Glasgow.

Chybějící legislativa

„Je důležité, že když se podíváme na počet trestných činů z nenávisti, které skotská policie zaznamenala – 240 jen za jeden týden – myslím, že je to důkaz, že tato legislativa je nezbytná k ochraně marginalizovaných a zranitelných komunit, které jsou nejvíce ohroženy rasovou nenávistí a předsudky,“ komentovala Constanceová zprávu o zaznamenaných činech.

Mluvčí policejního sboru uvedl: „Tyto údaje poukazují na výrazný nárůst počtu online hlášení o nenávisti, která byla přijata od 1. dubna. Tuto značnou poptávku nadále zvládáme v rámci našich kontaktních center a dopad na policejní práci v první linii, naši schopnost přijímat hovory a reagovat na ty, kteří potřebují naši pomoc v komunitách po celém Skotsku, je zatím minimální. Všechny přijaté stížnosti prověřují policisté s podporou specializovaných poradců pro zločiny z nenávisti a odpovídajícím způsobem se jimi zabývají, ať už je postoupí k dalšímu posouzení, nebo je uzavřou, protože nesplňují kritéria podle právních předpisů.“

Řada skupin hájících svobodu projevu a skotští konzervativní poslanci označili tento zákon za nebezpečný a uvedli, že by mohl vést ke stíhání lidí v jejich domovech. Unie svobody projevu již dříve varovala, že kriminalizace projevů na základě subjektivních kritérií, kterou nový skotský zákon o trestných činech z nenávisti jen posílí.

„Obáváme se, že od prvního dubna budeme svědky toho, jak se bude zaznamenávat mnohem více těchto orwellovských incidentů z nenávisti (ne trestných činů) proti Skotům, kteří se odváží nesouhlasit s módní ortodoxií,“ dodala unie.

Škrty u policie

Generální tajemník skotské policejní federace v úterý varoval před možnými dopady dalšího poklesu počtu policistů.

Od vzniku skotské policie v dubnu 2013 klesl počet policistů ze 17 324 na 16 363, což je o 250 méně než v předchozím čtvrtletí.

Skotský poslanec za stranu Toryovce Murdo Fraser uvedl: „Řadoví policisté správně upozorňují na bouři, kterou SNP vytvořila v důsledku dlouholetého hanebného zanedbávání skotské policie spolu s absurdním novým zákonem o trestné činnosti z nenávisti. Je logické, že organizovaný zločin bude vzkvétat a hrozba extremismu poroste, pokud bude počet policistů nejnižší od roku 2008 a policejní stanice se budou zavírat všude po Skotsku. Brutální škrty přinutily policii, aby upustila od vyšetřování některých zločinů a zároveň byla zavalena tisíci nových stížností – z nichž mnohé jsou falešné nebo šikanózní – na základě bezohledného zákona o trestných činech z nenávisti.“

Na otázku, zda existují nějaké obavy o čas a pracovní síly vynaložené na vyšetřování všech trestných činů z nenávisti ve světle škrtů, odpověděl mluvčí skotské policie deníku Epoch Times e-mailem: „Od 1. dubna jsme sice zaznamenali značný nárůst počtu přijatých online oznámení, ale ta byla vyřizována v rámci našich kontaktních center a neměla dopad na policejní práci v první linii.“

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.