Skotská ministryně spravedlnosti Angela Constanceová obhajuje zákon o trestných činech z nenávisti a uvádí 240 zaznamenaných trestných činů z nenávisti během prvního týdne jako důkaz, že je „potřebný k ochraně marginalizovaných a zranitelných komunit“.
Ve středu vydala skotská policie první aktualizované údaje, z nichž vyplývá, že od vstupu nového zákona v platnost bylo zaznamenáno více než 7 000 oznámení o trestných činech z nenávisti.
Zákon o trestných činech z nenávisti a veřejném pořádku, který vstoupil v platnost 1. dubna, vyvolal v prvním týdnu velké množství stížností – na internetu bylo zaznamenáno 7 152 oznámení o zločinech z nenávisti.
Policie dodala, že v tomto období bylo zaznamenáno také 240 trestných činů z nenávisti a 30 incidentů z nenávisti, které ale nebyly trestnými činy.
Kontroverzní zákon vytváří nový trestný čin „podněcování k trestným činům nenávisti“ pro chráněné charakteristiky, včetně věku, zdravotního postižení, náboženství, sexuální orientace a transgenderové identity.
Policie rovněž zřídila určená centra pro hlášení trestných činů z nenávisti třetími stranami, mezi něž patří bytová sdružení, kanceláře na podporu obětí, dobrovolnické skupiny a soukromé podniky, jako jsou rybí farmy, karavanové parky, a dokonce i sexshop v Glasgow.
Chybějící legislativa
„Je důležité, že když se podíváme na počet trestných činů z nenávisti, které skotská policie zaznamenala – 240 jen za jeden týden – myslím, že je to důkaz, že tato legislativa je nezbytná k ochraně marginalizovaných a zranitelných komunit, které jsou nejvíce ohroženy rasovou nenávistí a předsudky,“ komentovala Constanceová zprávu o zaznamenaných činech.
Mluvčí policejního sboru uvedl: „Tyto údaje poukazují na výrazný nárůst počtu online hlášení o nenávisti, která byla přijata od 1. dubna. Tuto značnou poptávku nadále zvládáme v rámci našich kontaktních center a dopad na policejní práci v první linii, naši schopnost přijímat hovory a reagovat na ty, kteří potřebují naši pomoc v komunitách po celém Skotsku, je zatím minimální. Všechny přijaté stížnosti prověřují policisté s podporou specializovaných poradců pro zločiny z nenávisti a odpovídajícím způsobem se jimi zabývají, ať už je postoupí k dalšímu posouzení, nebo je uzavřou, protože nesplňují kritéria podle právních předpisů.“
Řada skupin hájících svobodu projevu a skotští konzervativní poslanci označili tento zákon za nebezpečný a uvedli, že by mohl vést ke stíhání lidí v jejich domovech. Unie svobody projevu již dříve varovala, že kriminalizace projevů na základě subjektivních kritérií, kterou nový skotský zákon o trestných činech z nenávisti jen posílí.
„Obáváme se, že od prvního dubna budeme svědky toho, jak se bude zaznamenávat mnohem více těchto orwellovských incidentů z nenávisti (ne trestných činů) proti Skotům, kteří se odváží nesouhlasit s módní ortodoxií,“ dodala unie.
Škrty u policie
Generální tajemník skotské policejní federace v úterý varoval před možnými dopady dalšího poklesu počtu policistů.
Od vzniku skotské policie v dubnu 2013 klesl počet policistů ze 17 324 na 16 363, což je o 250 méně než v předchozím čtvrtletí.
Skotský poslanec za stranu Toryovce Murdo Fraser uvedl: „Řadoví policisté správně upozorňují na bouři, kterou SNP vytvořila v důsledku dlouholetého hanebného zanedbávání skotské policie spolu s absurdním novým zákonem o trestné činnosti z nenávisti. Je logické, že organizovaný zločin bude vzkvétat a hrozba extremismu poroste, pokud bude počet policistů nejnižší od roku 2008 a policejní stanice se budou zavírat všude po Skotsku. Brutální škrty přinutily policii, aby upustila od vyšetřování některých zločinů a zároveň byla zavalena tisíci nových stížností – z nichž mnohé jsou falešné nebo šikanózní – na základě bezohledného zákona o trestných činech z nenávisti.“
Na otázku, zda existují nějaké obavy o čas a pracovní síly vynaložené na vyšetřování všech trestných činů z nenávisti ve světle škrtů, odpověděl mluvčí skotské policie deníku Epoch Times e-mailem: „Od 1. dubna jsme sice zaznamenali značný nárůst počtu přijatých online oznámení, ale ta byla vyřizována v rámci našich kontaktních center a neměla dopad na policejní práci v první linii.“
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.