Alex Wu

12. 4. 2024

Švédská vláda vyhostila čínskou novinářku, kterou podle zpráv švédských médií z 8. dubna označila za vážnou hrozbu pro národní bezpečnost.

Čínská novinářka je 57letá žena, kterou švédské bezpečnostní služby zatkly v říjnu 2023. Švédská migrační agentura ji vyhostila v listopadu 2023. Švédská vláda 4. dubna zamítla její odvolání proti vyhoštění. Podle švédských médií jí byl doživotně zakázán další vstup do Švédska.

„Číňanka přišla do Švédska přibližně před 20 lety. Měla povolení k pobytu a byla vdaná za Švéda, s nímž má děti,“ uvedla švédská státní televize SVT, která ženu nejmenovala.

Jiná média, například Kinamedia a RFI, odhalila totožnost ženy jako Čchen Xuefei, která je prezidentkou a novinářkou čínskojazyčného internetového média Green Post, které je ve Švédsku nakloněno Komunistické straně Číny. Je rovněž předsedkyní Čínsko-evropského spolku pro kulturní a uměleckou výměnu.

„Většina článků zveřejněných na stránkách Green Post pochází přímo z oficiálních médií Komunistické strany Číny (KS Číny) a Čchen údajně dostávala platby od čínského velvyslanectví ve Stockholmu spojené s jejími reportážemi,“ uvedla SVT.

Švédské bezpečnostní služby zjistily, že žena údajně spolupracovala s čínským zpravodajským důstojníkem a měla kontakty s čínským velvyslanectvím a s lidmi ve Švédsku, kteří jsou podle médií napojeni na čínský komunistický režim.

Norská televizní stanice NRK uvedla, že Čchen psala zprávy také z Norska a z dalších skandinávských zemí včetně Dánska, Finska a Islandu.

Mluvčí čínského velvyslanectví ve Stockholmu uvedl, že Čína vždy požaduje, aby čínští občané dodržovali zákony země svého pobytu, a očekává, že Švédsko zaručí, že práva a zájmy čínských občanů nebudou porušovány.

Švédské bezpečnostní služby v únoru označily Čínu, Rusko a Írán za největší bezpečnostní rizika pro zemi.

Čínská infiltrace skrze média

Šeng Süe, kanadská novinářka, spisovatelka a komentátorka současného dění, řekla 9. dubna listu The Epoch Times, že vyhoštění novinářky švédskými úřady ukazuje, že Švédsko nyní bere infiltraci a vměšování Komunistické strany Číny vážně, protože infiltrace režimu do Švédska dosáhla značné úrovně.

Šeng uvedla, že infiltrace a manipulace médií v západních zemích je velmi důležitým základem pro infiltraci KS Číny. Strana podle ní učinila v médiích opatření pro svou globální infiltraci.

„Hlavní metodou KS Číny je vysílání personálu do zemí, které plánuje infiltrovat, aby předstíral, že je profesionálem v různých oblastech, zejména v médiích. Koupila si také mnoho vlivných a bulvárních médií, a dokonce i některá tradiční mainstreamová média jsou ovlivňována a kontrolována KS Číny,“ uvedla. „Ve velkých demokratických zemích není počet pracovníků médií sloužících KS Číny malý.“

Šeng uvedla, že jejich praktiky v hostitelských zemích jsou stále agresivnější, protože vidí, že vlády těchto zemí udržují přátelské kontakty s KS Číny, a dokonce navazují strategická partnerství. „Jejich aktivity v západních zemích mají položit základy veřejného mínění a vytvořit spojení pro infiltraci režimu. Tento druh činnosti je velmi běžný. Nyní je konečně čas, aby začaly jít z kopce,“ řekla.

Snižující se ekonomické přínosy

Australský vědec Feng Chongyi řekl 9. dubna listu The Epoch Times, že vyhoštění čínské novinářky ukazuje, že se postoj Švédska k Číně změnil.

Logo CGTN Europe na ceduli před kancelářemi čínské státní televizní společnosti v Chiswick Parku v západním Londýně 4. února 2021. (Tolga Akmen/AFP Getty Images)

Feng poukázal na to, že infiltrační aktivity KS Číny v zahraničí se staly běžnou záležitostí. Švédsko dříve považovalo čínské agenty za osoby podporující přátelské vztahy mezi oběma zeměmi, nyní však změnilo svůj právní a politický postoj k nim a považuje takové jednání za zločin.

Uvedl, že rozhodnutí Švédska slouží jako varovný signál pro čínské občany podporující režim v zámoří. Také další země v různé míře změnily svůj postoj k lidem, kteří zastupují agendu KS Číny.

Příznivci KS Číny protestují proti příjezdu tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen do prezidentské knihovny Ronalda Reagana v kalifornském Simi Valley 5. dubna 2023. (John Fredricks/The Epoch Times)

Feng dále uvedl, že západní země již o infiltraci čínského režimu vědí, ale jsou závislé na čínském trhu. Přikládají přitom velký význam hospodářským zájmům, kterých se nechtějí vzdát.

„Nyní je čínský trh téměř nerentabilní, ať už jde o investice na něm, nebo o obchodování s akciemi, takže nyní nejsou náklady na podniknutí některých politických kroků proti KS Číny (pokud se bude mstít) tak vysoké. Švédsko tedy podniklo kroky proti zločinnému chování paní Čchen. V tomto stavu se nyní nachází mnoho zemí,“ řekl.

Na této zprávě se podíleli Fang Xiao a Luo Ya.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.