ČTK

12. 4. 2024

Spojené státy předpokládají, že Írán uskuteční útok proti Izraeli v odvetě za bombardování íránského konzulátu v Damašku, ale ne v takovém rozsahu, aby zavlekl Washington do války na Blízkém východě. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na vyjádření nejmenovaného amerického představitele. Podle zdroje listu The Wall Street Journal (WSJ) očekává Izrael útok během dvou dnů.

WSJ s odvoláním na zdroj obeznámený s touto záležitostí napsal, že Izrael se připravuje na přímý úder ze strany Íránu zaměřený na sever nebo jih izraelského území, který by měl přijít už během příštích 24 až 48 hodin. Jiný zdroj listu, informovaný přímo íránským vedením, nicméně řekl, že ačkoli se o plánech útoku jedná, žádné konečné rozhodnutí ještě nepadlo.

Do Izraele ve čtvrtek přicestoval generál Michael Erik Kurilla, šéf regionálního velitelství amerických ozbrojených sil CENTCOM, které odpovídá za vojenské operace na Blízkém východě. Uvedl to WSJ s odvoláním na nejmenované představitele Pentagonu.

Bílý dům ve čtvrtek uvedl, že si nepřeje další rozšíření konfliktu na Blízkém východě, a Teheránu zopakoval, že Spojené státy se na úderu na jeho konzulát v syrském hlavním městě z nepodílely. Při patrně izraelském úderu 1. dubna zahynulo sedm důstojníků íránských revolučních gard včetně dvou generálů a Írán za něj opakovaně přislíbil Izraeli odplatu.

Bílý dům dodal, že Írán jasně varoval, aby chystaný útok nezneužil jako záminku k další eskalaci v regionu, kterým otřásá zejména válka, kterou v Pásmu Gazy vede Izrael proti palestinskému hnutí Hamás v odvetě za jeho teroristický útok ze 7. října.

Samotný Írán dal ve čtvrtek skrze diplomatické zdroje Spojeným státům najevo, že svoji avizovanou odvetu vůči Izraeli povede tak, aby se vyhnul rozsáhlé eskalaci, a nebude jednat unáhleně. Agentuře Reuters to sdělily nejmenované íránské zdroje. Zdroj Reuters blízký americké zpravodajské komunitě pak řekl, že Írán dal „velmi jasně“ najevo, že jeho reakce bude „kontrolovaná“. Írán podle něj využije „k několika útokům na Izrael“ své spojence v regionu.

Izraelský ministr obrany Joav Galant ve čtvrtek svému americkému protějšku Lloydu Austinovi řekl, že na jakýkoli útok vedený přímo z území Íránu by Izrael odpověděl stejnou mincí. „Přímý íránský útok bude vyžadovat odpovídající izraelskou odpověď proti Íránu,“ řekl Gallant podle zprávy, kterou vydal jeho úřad.

Také izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve čtvrtek uvedl, že zatímco válka v Gaze pokračuje neztenčenou silou, Izrael je připraven čelit výzvám i na jiných frontách. „Máme jednoduchý princip. Kohokoliv, kdo nás zasáhne, zasáhneme i my,“ prohlásil premiér.

Americká administrativa mezitím ve čtvrtek večer oznámila, že v souvislosti s hrozbami Íránu zakázala svým zaměstnancům a jejich rodinným příslušníkům pobývajícím v Izraeli soukromé cesty mimo metropolitní oblast Tel Avivu, Jeruzaléma a Beeršeby. Na svých webových stránkách to oznámilo velvyslanectví USA v Jeruzalémě.

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.