ČTK

12. 4. 2024

Žáci, kteří dnes skládají přijímací zkoušky na střední školy s maturitním oborem, se podle zjištění ČTK na dnešní didaktické testy připravovali nejen sami, ale chodili zejména na placené přípravné kurzy. Někomu tyto kurzy doporučili i učitelé v základní škole. Studenti si letos na střední školy mohli nově podat tři přihlášky místo dvou, například všichni oslovení uchazeči o studium na Masarykově střední škole chemické v Praze 1 této možnosti využili. Jednotné přijímací zkoušky dnes začaly na čtyřletých oborech středních škol a oborech nástavbového studia.

Jednotná přijímací zkouška se skládá z testu z matematiky a češtiny. Na test z matematiky je 70 minut, na češtinu mají uchazeči 60 minut. Druhý termín je pro čtyřleté obory a nástavby vypsaný na pondělí. Zájemci o víceletá gymnázia budou zkoušky skládat příští týden v úterý a ve středu. Výsledky prvního kola přijímacího řízení se uchazeči dozvědí 15. května.

Na Masarykovu střední školu chemickou přicházeli uchazeči na dnešní termín zkoušek většinou v doprovodu rodičů. Někteří z žáků ČTK řekli, že chodili na přípravné kurzy, jiní se připravovali sami doma. Všichni oslovení uvedli, že jsou rádi, že si letos mohli podat tři přihlášky na obory bez talentové zkoušky místo dřívějších dvou. Této možnosti také všichni využili.

Na přípravné kurzy chodil například zájemce o studium Marek Dolejš, který se domnívá, že mu s přípravou pomohly. Využil všechny tři přihlášky, hlásí se i na další odbornou školu v Praze a na gymnázium. Je rád, že mohl využít tří přihlášek, obtížnější mu připadalo vybrat si předem, na kterou školu chce nejvíce.

Na přípravné kurzy chodily i děti Markéty Cinkové, doporučili jim to i na jejich základní škole. „Viděla jsem to jako potřebné, aby si vyzkoušeli formát přijímaček,“ řekla. Její dcera si podala pro jistotu i přihlášku na nematuritní obor Cukrář s výučním listem.

Uchazečka Natálie Macháčková na přípravné kurzy nechodila, ale procvičovala si starší testy. „Lépe mě to naučilo češtinu i matiku, že jsem si mohla vyzkoušet co mi nejde a co mi jde líp, na co se více zaměřit,“ řekla. Testy jednotné přijímací zkoušky jsou podle ní trochu jinak zaměřené, než běžné testy ve škole. Macháčková se hlásí kromě Masarykovy střední školy chemické i na uměleckou školu s talentovou zkouškou, kam chce nejvíce. Přihlášky si podala ale i na další odborné maturitní obory, například na pedagogické škole. Je ráda, že měla možnost se hlásit na více škol. „Je to mnohem lepší, uklidňující,“ řekla.

Na Masarykovu střední školu chemickou se podle ředitele a předsedy Unie školských asociací – CZESHA Jiřího Zajíčka hlásí o třetinu uchazečů víc než loni, což podle něj odpovídá tomu, že mohli uchazeči nově podávat tři přihlášky místo dvou.

Školní část přijímacích zkoušek na Masarykově střední chemické není, tato škola ale dává body za vysvědčení ze základní školy jako v minulých letech. Zda uchazeči chodí na přípravné kurzy a zkoušky nanečisto, je podle Zajíčka na nich. „Přijímací zkoušky jsou postavené tak, že by je měli zvládnout uchazeči na základě svého studia na základní škole. Nicméně pokud pro přípravu dělají něco navíc, tak to určitě není nic proti ničemu,“ řekl.

Možnost podat tři přihlášky je podle Zajíčka rozumný kompromis. „Další navyšování, si myslím, je docela problematické, protože ty administrativní úkoly s tím spojené neúměrně narůstají,“ řekl.

Náhradní termíny jednotné přijímací zkoušky jsou pro všechny obory na konci dubna. Meziročně se k jednotné přijímací zkoušce na čtyřleté obory a nástavby přihlásilo asi o 4000 uchazečů více než loni, je jich 94.000.

Související články

Přečtěte si také

Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame
Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame

Katedrála postavená tak, aby nasměrovala zrak lidstva k nebi a k věčnosti, znovu otevírá své brány.

Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii
Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii

Povstalci i exilová opozice dnes nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada, který zemi vládl 24 let. Rebelové podle agentury Reuters vyzvali uprchlé Syřany k návratu do vlasti a slibují budování nové Sýrie, která se stane mírumilovným místem. Syrský premiér Muhammad Ghazí Džalálí oznámil, že je připraven na předání moci a na spolupráci s novým vedením země.

Je druhá adventní neděle, do Štědrého dne zbývají dva týdny
Je druhá adventní neděle, do Štědrého dne zbývají dva týdny

Dnes je druhá adventní neděle, přezdívaná bronzová, do Štědrého dne zbývají dva týdny. Na adventním věnci tak lidé podle tradice rozsvítí druhou ze čtyř svíček.

Den v obrazech: Znovuotevření katedrály, Trilaterální jednání na poslední chvíli a Vánoční přehlídka corgiů
Den v obrazech: Znovuotevření katedrály, Trilaterální jednání na poslední chvíli a Vánoční přehlídka corgiů

Světové události dne 7. prosince zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Jak si začít budovat dlouhodobé zásoby potravin – radí prepper a otec 11 dětí
Jak si začít budovat dlouhodobé zásoby potravin – radí prepper a otec 11 dětí

Pro podnikatele a farmáře třetí generace Davida Stelzera je dobře zásobená potravinová spíž základem pro život v hojnosti. Podělil se s námi o své zásadní rady.

Konec věku scientismu
Konec věku scientismu

Veřejnost je nově skeptická k celé řadě věcí, jejichž kritici byli ještě nedávno považováni za bláznivé podivíny. Šílenství kolem schopnosti vlády kontrolovat klima se setkává s novým odporem. Vlády a společnosti, které zavedly povinné očkování, čelí na základě soudních rozhodnutí vysokým pokutám.

Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby
Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby

Albert Einstein spojoval vědu a hudbu, které považoval za harmonické. Hraní na housle mu pomáhalo přemýšlet a nacházet inspiraci. Jeho vášeň pro Mozarta a Bacha odrážela řád vesmíru, který hledal i ve svých teoriích.

Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců
Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců

Rozsáhlá síť tunelů pod městem hříchu poskytuje nebezpečné útočiště více než tisícovce bezdomovců. Strávili jsme několik dnů s lidmi, kteří jim pomáhají.