ČTK

14. 4. 2024

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl, uvádějí s odvoláním na své zdroje izraelská i zahraniční média. Podle agentury Reuters se členové kabinetu přiklánějí k odvetě, na jejím rozsahu a načasování však shoda není.

Po bezprecedentním íránském úderu, který podle všeho nakonec nezpůsobil výraznější škody, je zásadní otázkou, zda bude následovat další eskalace již tak výbušné situace na Blízkém východě. Mnozí státníci dnes volali po maximální zdrženlivosti a Washington dával najevo, že se chce vyhnout vystupňování konfliktu mezi Izraelem a Íránem, který byl dosud považovaný za „stínovou válku“.

Válečný kabinet, kde společně rozhodují izraelský premiér Benjamin Netanjahu, jeho ministr obrany Joav Galant a Benny Ganc, který byl před vypuknutím války v Pásmu Gazy jednou z tváří izraelské opozice, se sešel odpoledne. Jednání se podle médií účastnili také náčelník generálního štábu Herzi Halevi nebo jeho předchůdce Gadi Eisenkot.

Po několika hodinách byla schůzka přerušena bez konečného rozhodnutí a v blízké budoucnosti se čeká pokračování diskuse, uvádějí izraelská média. Televize CNN s odvoláním na nejmenovaného izraelského činitele informovala, že kabinet pověřil armádu, aby připravila dodatečné scénáře izraelské odpovědi.

Podle zpravodajského webu The Times of Israel (ToI) přišla některá hebrejská média s informací, že Ganc a Eisenkot chtěli spustit odvetný úder už v noci na dnešek, když ještě íránský útok probíhal. Myšlenka okamžité odpovědi ale byla rychle zavržena.

Netanjahu v sobotu večer prohlásil, že Izrael ublíží komukoli, kdo ublíží Izraeli. Vyjádření přišlo ve chvíli, kdy Írán zahajoval svůj první přímý úder proti židovskému státu. V reakci na bombardování íránského konzulátu v Damašku vyslal Teherán stovky dronů a střel, což po úspěšných zásazích Izraele a jeho partnerů nezpůsobilo významné škody.

„Tato událost není u konce… Tváří v tvář íránské hrozbě vybudujeme regionální koalici a vybereme si od Íránu daň, a to způsobem a ve chvíli, jaké nám budou vyhovovat,“ uvedl Ganc prohlášení vydaném před schůzí válečného kabinetu.

Ministr obrany Galant ve vlastním stanovisku uvedl, že Izrael má příležitost vytvořit „strategickou alianci proti této vážné íránské hrozbě“. Později se po telefonu spojil se svým americkým protějškem Lloydem Austinem.

Další izraelští politici včetně krajně pravicového ministra národní bezpečnosti Itamara Ben Gvira ovšem volali po rychlé a rázné odpovědi. Takový postup ale zřejmě nemá podporu americké vlády, která už řadu týdnů dává najevo nespokojenost s agresivní taktikou Izraele v boji proti teroristickému hnutí Hamás v Pásmu Gazy.

Šéf Bílého domu Joe Biden podle amerických médií Netanjahuovi po íránském útoku sdělil, že USA by se nepřipojily k vojenské odvetě. Nejmenovaný americký činitel pak podle agentury Bloomberg při brífinku pro novináře naznačil, že odvetný úder není potřeba, protože Izrael ve spolupráci s partnery íránský útok odrazil a z incidentu „vyšel vítězně“.

„Našim cílem je deeskalovat regionální napětí. Nechceme širší regionální konflikt,“ shrnul stanovisko Washingtonu jeden z vládních představitelů, kteří hovořili s médii.

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...