Milan Kajínek

17. 4. 2024

Skupině českých expertů vyšel v mezinárodním odborném časopise infekčních nemocí výzkumný článek o účinnosti vakcín proti onemocnění covid-19 na českou populaci. Dokument analyzuje nová populační data o očkovacím programu z České republiky, shromážděná z 2,2 milionu individuálních zdravotních záznamů.

Ve studii publikované na stránkách Journal of Infectious Diseases zkoumají čeští odborníci (Tomáš Fürst, Angelika Bazalová, Tadeáš Fryčák a Jaroslav Janošek) tvrzení o efektivitě a bezpečnosti nových mRNA vakcín a docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku takzvaného efektu zdravého očkovaného (Healthy Vaccinee Effect, HVE).

Efekt zdravého očkovaného zjednodušeně znamená, že „lidé, kteří se nechali očkovat, byli obecně zdravější než ti, kteří se očkovat nenechali, proto i v době, kdy nebyl covid, lidé v neočkované skupině umírali více,“ vysvětluje spoluautor Jaroslav Janošek v jiné analýze na stránkách projektu SMIS.

Analýza nových populačních dat o očkovacím programu z České republiky, shromážděná z 2,2 milionu individuálních zdravotních záznamů, zaujala akademické profesory Normana Fentona a Martina Neila z Velké Británie, kteří k článku českých expertů vydali komentář.

Lidé, kteří se nechali očkovat, byli obecně zdravější než ti, kteří se očkovat nenechali, proto i v době, kdy nebyl covid, lidé v neočkované skupině umírali více.

RNDr. Jaroslav Janošek, Ph.D.

„Opakovaně žádáme úřady o zveřejnění údajů o populaci zde ve Spojeném království a na celém světě, abychom mohli určit účinnost a bezpečnost očkování. Andrew Bridgen a šest dalších poslanců předložili britskému úřadu pro národní statistiku (ONS) žádost a tato data a profesor Diamond z britského statistického úřadu ji v této odpovědi odmítl,“ píší profesoři a dodávají, že „je proto velmi pozitivní zprávou, že se Fürstovi a spol. podařilo získat údaje o očkování od dvou největších zdravotních pojišťoven v ČR“.

Ze získáných dat došli k vyhodnocení efektu HVE, který další ze spoluautorů článku vysvětluje níže.

„Healthy Vacinnee Effect (HVE) je typ statistického zkreslení, který vytváří optickou iluzi účinnosti vakcíny,“ sdělil deníku Epoch Times Tomáš Fürst. „Představte si, že je vakcína čisté placebo (tedy nemá žádné pozitivní ani negativní účinky), a představte si, že touto placebo vakcínou naočkujete jenom lidi, kteří jsou víceméně zdraví. Ty nemocné vynecháte. Když potom budete sledovat úmrtnost očkovaných a neočkovaných, samozřejmě uvidíte, že ti očkovaní umírají mnohem méně. To ale není tím, že by je ta vakcína chránila. Je to tím, že zdraví lidé (které jste naočkoval) umírají mnohem méně než nemocní (které jste neočkoval).“

Tento efekt analytici již dříve vysvětlovali na jednoduchém modelu na stránkách sdružení SMIS.

Závěry analýzy

Celkový závěr analýzy je takový, že v českých datech týkajících se proticovidového očkování, je přítomný „velmi zásadní HVE“. Výsledky, které někteří lidé používají, jako doklad o účinnosti vakcín, jsou podle analýzy chybné.

„V průběhu léta 2021, kdy u nás nebyla téměř žádná úmrtí na covid, byla celková úmrtnost očkovaných násobně menší než úmrtnost neočkovaných (v každé věkové kategorii),“ dodává Fürst s tím, že to nebylo kvůli očkování, ale kvůli tomu, že byla očkovaná populace zdravější než ta neočkovaná. Nemocní lidé umírají více.

Healthy Vacinnee Effect (HVE) je typ statistického zkreslení, který vytváří optickou iluzi účinnosti vakcíny.

RNDr. Tomáš Fürst, Ph.D.

„Když potom přišla vlna covidových úmrtí na podzim 2021, valila se na nás z médií jedna zpráva za druhou, že očkovaní umírají na covid mnohem měně než neočkovaní. To ale není nijak překvapivé, protože očkovaní byli celkově mnohem zdravější,“ dodává Fürst s odvolání na skutečnost, že v obdobích, kdy se v populaci neumíralo na covid téměř vůbec, byl efekt stejný.

Podle autorů analýzy jejich výsledky neznamenají, že vakcíny nefungují. Je podle nich však nepochybné, že důkazy, kterými chtěli někteří analytici efektivitu prokázat, byly chybné. „V observačních datech důkaz není,“ říká Fürst.

Účinnost vakcín by podle analytiků mohla spolehlivě zjistit „prospektivní randomizovaná studie“, kterou však nikdo v žádné zemi po celou dobu očkovací kampaně nerealizoval.

„O skutečné účinnosti covidových vakcín proti úmrtí s covidem netušíme vůbec nic. Může být kladná, nulová, nebo dokonce záporná,“ vysvětluje Fürst nejistoty plynoucí z absence nezbytných dat.

Související články

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...