Americký Senát schválil prodloužení platnosti zákona, který umožňuje americké vládě sledovat komunikaci zahraničních občanů mimo území Spojených států s cílem získat tajné informace. Zákon před týdnem prošel Sněmovnou reprezentantů a nyní čeká na podpis prezidenta Joea Bidena, informovala dnes agentura Reuters.
Prodloužení platnosti kontroverzního zákona předcházely měsíce sporů mezi zastánci práva občanů na soukromí a politiky, kteří ho považují za klíčovou součást obrany americké národní bezpečnosti.
Kritici argumentují, že americké úřady mohou díky zákonu sledovat i elektronickou komunikaci amerických občanů, pokud je s nimi podezřelá zahraniční osoba v kontaktu, což je podle nich protiústavní.
Data pak navíc bez soudního povolení mohou využívat domácí orgány, jako třeba Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Vlnu rozhořčení vyvolala podle agentury AP nedávná odhalení, že FBI použil tuto pravomoc například k získávání informací o demonstrantech hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), které upozorňuje na případy policejního násilí na černoších.
Podle americké vlády zákon hraje klíčovou roli při maření plánovaných teroristických útoků, kybernetických útoků či špionáže zahraničních agentů. Spojeným státům prý například poskytl tajné informace, které využily při operacích jako zabití šéfa teroristické sítě Al-Káida Ajmána Zavahrího v roce 2022.
Dvouleté prodloužení platnosti paragrafu 702 zákona o zahraničním sledování, který je známý pod zkratkou FISA (Foreign Intelligence Surveillance Act), při hlasování v Senátu v noci na dnešek místního času (dnes ráno SELČ) podpořilo 60 senátorů a 34 bylo proti, uvedla agentura AP.
„Demokrati a republikáni se spojili a udělali dobrou věc pro bezpečnost naší země,“ prohlásil po hlasování lídr demokratické senátní většiny Chuck Schumer. „Všichni víme, že nechat vypršet platnost FISA by bylo nebezpečné. Je důležitou součástí naší národní bezpečnosti k zastavení teroristických činů, obchodování s drogami či násilného extremismu,“ dodal.