ČTK

20. 4. 2024

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil rozhodnutí americké Sněmovny reprezentantů, která dnes schválila pomoc pro Ukrajinu a Izrael. Předsedovi dolní komory amerického parlamentu na síti X poděkoval za předložení návrhu.Sněmovna reprezentantů dnes odsouhlasila vyčlenění peněz na vojenskou pomoc Ukrajině a na podporu židovského státu. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) přišlo rozhodnutí v nejvyšší čas. I Evropa ale podle něj musí dělat víc.

Předseda české vlády rozhodnutí amerických zákonodárců uvítal. Připomněl, že během své návštěvy USA v tomto týdnu o americké pomoci diskutoval s předsedou Sněmovny reprezentantů, kterým je republikán Mike Johnson. „Děkuji mu za jeho odvážný krok a předložení těchto návrhů k hlasování v zájmu svobody, bezpečnosti a jednoty transatlantického spojenectví,“ uvedl dnes Fiala v česky a anglicky psaném příspěvku na sociální síti.

Po úterním setkání s Johnsonem a řadou dalších demokratických i republikánských členů Kongresu předseda české vlády uvedl, že je mírně optimistický ohledně schválení balíku americké pomoci Ukrajině. „Věřil jsem, že je šance na posun dobrým směrem, a to se naplnilo,“ uvedl dnes premiér. Dodal, že je dobře, že si americký prezident a jeho administrativa uvědomují, jak moc je spolupráce s Evropou a americká pomoc a aktivita pro Ukrajinu a světovou bezpečnost zásadní.

Rozhodnutí Sněmovny reprezentantů uvítal také šéf české diplomacie. Podle Lipavského přišlo v nejvyšší čas. „Ruskou agresi proti Ukrajině, svobodě a demokracii zastavíme jen společně. I Evropa ale musí dělat víc,“ napsal Lipavský. Dodal, že váhání a nerozhodnost v účinné podpoře Ukrajiny motivuje Kreml k další agresivitě a stojí lidské životy.

Americká Sněmovna reprezentantů dnes přijala návrh zákona o vojenské pomoci Ukrajině. Pro vyčlenění až 60,8 miliardy dolarů (1,44 bilionu korun) na podporu Ruskem napadené zemi dnes zvedlo ruku 311 kongresmanů, proti bylo 112. Nyní návrh poputuje do Senátu, kterým by měl podle očekávání projít. Prezident Joe Biden jej podle předchozích prohlášení poté urychleně podepíše.

Sněmovna reprezentantů dnes zároveň přijala návrh zákona o vojenské pomoci Izraeli. Pro vyčlenění 26,4 miliardy dolarů (625 miliard korun) na podporu židovského státu a také na humanitární pomoc v regionu zvedlo ruku 366 kongresmanů, proti bylo 58. Senátem by měl zákon podle očekávání také projít bez potíží, poté jej podle svých předchozích prohlášení urychleně podepíše prezident Biden. Uvedená částka zahrnuje také 9,2 miliardy dolarů na humanitární pomoc – včetně základních potravin, přístřeší a základních služeb – pro obyvatelstvo sužované krizemi.

Související články

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.