ČTK

21. 4. 2024

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu. Tamní úřady tak dnes byly nuceny přijmout krizové plány a vydat varování před povodněmi. Informují o tom agentury Reuters a AFP.

Místní meteorologové označili situaci za „chmurnou“ a uvedli, že na některých úsecích řek a jejich přítoků v povodí velkých řek Si-ťiang a Pej-ťiang prudce stoupá hladina vody tempem, jehož pravděpodobnost činí v kterémkoli daném roce jedna ku 50. Uvedla to dnes podle Reuters státní televizní stanice CCTV. Státní média podle AFP také uvedla, že v oblasti hrozí stoleté povodně.

Provincie Kuang-tung s 18milionovým hlavním městem Kanton je významným čínským exportérem a patří mezi hlavní obchodní centra v zemi.

Čínské ministerstvo vodního hospodářství vydalo nouzové varování. Vedoucí představitelé provincie vyzvali úřady všech měst a obcí, aby zahájily nouzové plánování pro případ přírodních katastrof. Mají se také připravit na urychlené rozdělování záchranných finančních prostředků a materiálu, tak aby případně postižení lidé měli dostatek potravin, oblečení, vody a přístřeší.

Region už několik dní bičují prudké deště a současně silný vítr, což je model počasí, který v poslední době sužoval i jiné oblasti Číny. V jižní, střední i severní části provincie včetně měst Ťiang-men, Čao-čching, Čching-jüan a Šao-kuan 12 hodin nepřetržitě silně pršelo. V Čching-jüanu bylo podle státních médií evakuováno přes 45.000 lidí, v Čao-čchingu byla poškozena některá energetická zařízení, což vedlo k výpadkům dodávek elektrické energie. Bez elektřiny se ocitlo asi 1,16 milionu domácností. V pondělí také zůstane v postižených městech zavřeno na 1100 škol.

V sousední, západně položené autonomní oblasti Kuang-si ničil prudký vítr o síle hurikánu celé budovy, ukázaly záběry státních médií. Na některých místech se vyskytlo také krupobití a povodně. Město Che-čou zaznamenalo 65 sesuvů půdy.

Meteorologové očekávají, že vydatné deště budou v oblasti Kuang-si a jihovýchodních provinciích Kuang-tung, Fu-ťien a Če-ťiang pokračovat až do pondělí.

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...