Milan Kajínek

25. 4. 2024

V předchozích článcích jsme se podrobněji věnovali situaci okolo léčiva ivermektin ve spojitosti s léčbou onemocnění covid-19 a nouzovým povolením užití nových mRNA vakcín. V průběhu reportáže jsem se spojil s poslední předsedkyní etické komise České lékařské komory, která pomáhala prosadit použití ivermektinu v České republice. V rozhovoru popisuje „neuvěřitelně silný“ nátlak, který doprovázel propagaci vakcín a potlačování ivermektinu.

„V ČR máme mezioborové stanovisko z února 2021, že můžeme ivermektin na léčbu covidu-19 používat,“ sdělila deníku The Epoch Times MUDr. Helena Stehlíková, která do prosince 2023 zastávala vedoucí pozici v etické komisi.

Stanovisko vydali odborníci z oblastí anesteziologie, resuscitace, intenzivní medicíny, infekčního lékařství a dalších.

Oslovili jsme několik expertů, kteří nám sdělili, že problém není v tom, že by ivermektin při léčbě covidu-19 nefungoval, problém leží v tom, že uznání ivermektinu jako účinného léčiva by zamezilo nouzovému povolení vakcín.

Klíčovým v celé věci s ivermektinem je zákon Spojených států amerických, který umožňuje povolit nouzové užití, pouze pokud „neexistuje žádná vhodná, schválená a dostupná alternativa přípravku pro diagnostiku, prevenci nebo léčbu takového onemocnění nebo stavu“. (strana 516 pdf). Zkráceně – pokud existuje účinný lék, nemůže být vydáno nouzové povolení.

„Boj proti ivermektinu byl neuvěřitelně silný a byl celosvětový, ono to nebylo jenom u nás, šlo to jako přes kopírák celým světem,“ říká doktorka Stehlíková. Pozitivní výsledky studií „se musely zablokovat, jinak by nedostali povolení na vakcíny, protože kdyby existoval lék, tak nedostanou povolení k EUA, což znamená emergency use authorisation, povolení k použití v nouzové situaci“.

Doktorka Stehlíková údajně stála za iniciativou, která vedla k povolení českého ministerstva zdravotnictví předepisovat ivermektin na léčbu covidu-19 v časovém rozmezí od 12. března 2021 do 31. srpna 2021.

„Bylo dovezeno pět tisíc balení léčiva HUVEMEC z Bulharska. Nakonec se řeklo, že bude pouze pro nemocniční podání, což je vlastně proti hlavnímu smyslu jeho fungovaní, protože působí nejlépe jako prevence a při časném podání, aby se nemoc nemohla rozvinout,“ vysvětluje doktorka Stehlíková.

Balení léčivé látky ivermektin v 12 mg tabletách na prodejních portálech. (Screenshot / The Epoch Times)
Balení léčivé látky ivermektin v 12miligramových tabletách na prodejních portálech. (Screenshot / The Epoch Times)

V předchozím článku jsme zveřejnili zdroje klinických studií o účinnosti ivermektinu při léčbě covidu-19, z nichž mnohé ukazují na jeho účinnost zejména při preventivním užití nebo brzy po nakažení virem. Bylo publikováno přibližně 103 klinických studií, přičemž 86 těchto prací prošlo peer-review procesem (recenzním řízením).

Povolení předepisovat ivermektin takzvaně v systému off-label v ČR stále platí. Off-label znamená, že lékaři mohou předepisovat léčivo schválené pro léčbu určité nemoci na léčbu nemoci jiné, což není neobvyklou praxí.

„Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) povolil ivermektin na léčbu svrabu, na což je celosvětově registrovaný, takže ty tabletky jsou teoreticky v České republice dostupné, ale jejich cena je strašně velká a stále o jeho přítomnosti na trhu téměř nikdo neví,“ říká doktorka Stehlíková.

O využití léčiv „nerozhodovali lidé z praxe jako doktoři Paul Marik a Pierre Kory, ale politici. Covid neřídili doktoři, ale politici.“

— MUDr. Helena Stehlíková, bývalá předsedkyně etické komise ČLK

„Cena je v porovnání s jinými zeměmi velká, protože v Indii vycházela léčba covidu asi na dva dolary,“ naráží doktorka na dobré výsledky, které hlásil například indický stát Uttarpradéš, kde místní úřady na jaře 2020 ivermektin úspěšně otestovaly a od 20. srpna téhož roku byl oficiálně schválen pro léčbu pacientů s covidem-19 a podáván také preventivně.

„Je to lék, který je dostupný v řadě zemí jako základní lék proti říční slepotě, proti parazitárním nemocem, byly ho již celosvětově podány biliony dávek a zachránil miliony životů. Může se podávat i dětem,“ vysvětluje lékařka a odkazuje také na dobré výsledky v afrických státech, kterým se epidemie covidu-19 podle některých expertů vyhnula právě díky preventivnímu užívání ivermektinu v souvislosti s jinými nemocemi.

Karel Havlíček, Adam Vojtěch a Andrej Babiš na jednání vlády, 19. listopadu 2021. (Vlada.cz)

Položili jsme si otázku, kolik představitelé České republiky objednali vakcín proti onemocnění covid-19, kolik jich bylo spotřebováno a kolik jich musely úřady nechat zničit, protože skočila doba jejich trvanlivosti? Níže nabízíme zdroje Ministerstva zdravotnictví, přehled nákupů a likvidací. Více…

Na ivermektinu se už nedalo zbohatnout

Americká vláda spustila vydatně financovanou operaci Warp Speed, což byl zrychlený vývoj mRNA vakcín, které by pomohly „bojovat“ proti tehdy již vyhlášené světové epidemii.

Ve stejné době se objevily negativní články kritizující používání ivermektinu a hydroxychlorochinu a útoky na lékaře, kteří je proti covidu-19 doporučovali nebo předepisovali v systému off-label.

Důležité je zmínit skutečnost, že se například na ivermektinu nedaly z byznysového hlediska vydělat velké peníze. Nikdo, včetně původního výrobce ivermektinu, který uváděl ivermektin na trh, neměl motivaci financovat kvalitní studie, které by účinnost ivermektinu proti covid-19 mohly potvrdit.

Ivermektinu dávno vyprchala patentová ochrana a může ho proto vyrábět a prodávat každý. Jeho cena je dlouhodobě nízká a ani nová indikace tak nemůže vést k takovým ziskům jako jiné, docela nové léčivo pod čerstvou patentovou ochranou.

„Tvorba cen léčivých přípravků má svá specifická pravidla a je svým způsobem regulována,“ sdělil deníku Epoch Times MUDr. Šimon Reich. „Kromě toho se originální výrobce firma Merck podílela na operaci Warp Speed, tedy na vývoji vakcín a nových preparátů proti covidu-19, v té době hojně financované vládou USA, což byl další důvod ivermektin přinejmenším ignorovat.“

Potlačení prvních studií

(Zleva) Profesor Paul Marik a dr. Harvey Risch. (The Epoch Times)
(Zleva) Profesor Paul Marik a dr. Harvey Risch. (The Epoch Times)

„Doktor Andrew Hill v Liwerpoolu publikoval metaanalýzu, která ukazovala, že ivermektin zachraňuje životy a chrání před špatným průběhem covidu, jenomže to potom musel on sám stáhnout,“ sdělila Epoch Times doktorka Stehlíková. „Později přiznal, že studii stáhnul, protože mu hrozilo, že by přišel o místo i svoji kariéru.“

„Poté se tomu věnovala doktorka Theresa Lawrieová, která udělala velkou metaanalýzu, kde vycházelo použití ivermektinu na covid-19 úplně perfektně,“ říká doktorka a upozorňuje také na svědectví doktora Pierra Koryho který v prosinci 2020 svědčil pod přísahou v Senátu USA o účincích ivermektinu, který se podle něho při léčbě covidu-19 osvědčil. „Vysvětlil tehdy jasný efekt, jak lék působí,“ dodává MUDr. Stehlíková.

V této souvislosti se často v expertních kruzích diskutuje o otázce, jak by se vyvíjela světová pandemie, kdyby nebyly potlačeny léky jako ivermektin nebo hydroxychlorochin.

„A to je jádrem celé pandemie. Že při ní nešlo tolik o ochranu zdraví obyvatelstva, ale o prodej vakcín a patentovaných léků s obrovskými zisky pro farmaceutický průmysl.“

— dr. Harvey Risch, emeritní profesor epidemiologie na Yaleově univerzitě

„Kdyby byl tento lék (hydroxychlorochin) použit na začátku pandemie, zachránil by statisíce životů, které byly zbytečně ztraceny. Byl rok potlačován, zatímco pacienti čekali na vakcíny. Ať už si o vakcínách myslíme cokoli, toto ztracené celoroční období vedlo ke statisícům zbytečných úmrtí pacientů, kteří mohli být léčeni. A to je jádrem celé pandemie. Že při ní nešlo tolik o ochranu zdraví obyvatelstva, ale o prodej vakcín a patentovaných léků s obrovskými zisky pro farmaceutický průmysl za tajné spolupráce FDA a CDC. A právě s tím v posledních dvou a půl letech bojujeme. Ne s virem jako takovým, ale s naší zkorumpovanou reakcí na virus,” říká dr. Harvey Risch, emeritní profesor epidemiologie na Yaleově univerzitě.

„Nejefektivnější léky, které jsme já a moje organizace identifikovali během této pandemie, protože byly pro tuto nemoc efektivní, téměř všechny s výjimkou monoklonálních protilátek, stojí méně než pět dolarů,“ sdělil deníku Epoch Times doktor Pierre Kory, podle něhož je farmaceutický systém byznys, jehož zájmy podporují státní agentury.

Podle MUDr. Heleny Stehlíkové o využití léčiv „nerozhodovali lidé z praxe jako doktoři Paul Marik a Pierre Kory, ale politici“.

„Covid neřídili doktoři, ale politici,“ dodává doktorka Stehlíková.

Související články

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.