ČTK

26. 4. 2024

Indové dnes začali hlasovat ve druhé fázi největších voleb na světě. Premiér Naréndra Módí, který je se svou hinduistickou nacionalistickou Indickou lidovou stranou (BJP) favoritem na vítěze, i jeho soupeři podle agentury Reuters zvyšují intenzitu kampaně a zaměřují se na ožehavé otázky, jako jsou náboženská diskriminace a pozitivní diskriminace nebo daně.

V sedmifázových parlamentních volbách, které začaly 19. dubna a skončí 1. června, může hlasovat téměř miliarda (970 milionů) lidí.

Módí usiluje o rekordní třetí funkční období v řadě na základě svých hospodářských výsledků, opatření v oblasti sociálního zabezpečení, národní hrdosti, hinduistického nacionalismu a osobní popularity. Průzkumy naznačují, že snadno získá pohodlnou většinu.

Jeho vyzyvatelé vytvořili alianci více než dvou desítek stran a slibují větší pozitivní opatření, více dávek a ukončení toho, co nazývají Módího autokratickou vládou. Proti Indické lidové straně stojí nesourodá aliance více než dvacítky opozičních stran s názvem INDIA, v níž nejznámějšími osobnostmi jsou Ráhul Gándhí z Indického národního kongresu (INK) a nejvyšší představitel indické metropole Dillí Arvind Kedžrivál. INK si před volbami opakovaně stěžoval na nerovné podmínky, přičemž poukázal mimo jiné na obvinění některých vysokých představitelů opozičních stran z korupce či na to, že vláda Indickému národnímu kongresu před volbami nechala zmrazit bankovní účty.

Módího strana je dlouhodobě obviňována z omezování práv téměř 200milionové muslimské menšiny v zemi s 1,4 miliardy obyvatel, z podněcování náboženské nesnášenlivosti a ohrožování sekulárního demokratického charakteru Indie. Organizace pro lidská práva v minulosti upozornily mimo jiné na případy bourání domů a obchodů vlastněných muslimy či na likvidaci mešit.

Indové v druhé fázi voleb rozhodnou o obsazení 88 z 543 křesel v dolní komoře parlamentu, přičemž volit může 160 milionů lidí. Druhá fáze voleb byla rozložena do 13 států a federálních území v nejlidnatější zemi světa. Více než polovina křesel v nynějším klání se nachází v jižních státech Kérala a Karnátaka a v severozápadním státě Rádžasthán.

Indický Nejvyšší soud dnes odmítl nařídit jakoukoli změnu v procesu sčítání hlasů v reakci na petice. Od roku 2002 se v zemi hlasuje ve volebních místnostech na elektronických hlasovacích zařízeních.

Související témata

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.