ČTK

26. 4. 2024

Pražský maraton, který se bude konat v neděli 5. května, přinese zhruba 200 milionů korun do české ekonomiky. Novinářům to dnes řekli zástupci organizace RunCzech, která pražské závody pořádá. Praha díky běžeckým závodům láká desetitisíce tuzemských i zahraničních turistů. Na závod se podle pořadatelů letos přihlásilo přes 8000 běžců, zhruba polovina z toho jsou účastníci ze zahraničí, a metropole se tak díky tomu podle organizace zviditelní.

Maraton seriálu RunCzech v Praze se uskuteční po dvacáté deváté, a to v neděli 5. května od 09:00, start i cíl je na Staroměstském náměstí. Zúčastnit se ho může přes 10 000 závodníků – elitních vytrvalců i rekreačních běžců.

Ekonomický přínos pro Prahu bude podle marketingového manažera RunCzech Jiřího Nečáska letos zhruba 200 milionů korun, loni to bylo 190 milionů. „Když maratonec jede na ten závod, tak většinou nejede sám, spojují to dnes i s turismem, a bere sebou tudíž i rodinu nebo kamarády. Musí se tedy někdy ubytovat, někde se stravovat, většinou si koupí nějaký suvenýr, takže ten ekonomický přínos pro Prahu tam je,“ řekl Nečásek.

Maraton má Prahu zároveň globálně zviditelnit, turisty podle Nečáska zajímají i pražské památky. Závod se navíc podle něj bude přenášet například na platformě YouTube, vysílat by ho měla podle něj rovněž Česká televize.

Běžecké závody RunCzech přilákají do Prahy podle pořadatelů obvykle kolem 107 000 tuzemských i zahraničních turistů v době konání závodů, tedy v dubnu, květnu a září. Nečásek uvedl, že oblíbený je kromě maratonu zejména Pražský půlmaraton, který byl letos 6. dubna. Zúčastnilo se ho přes 15 000 lidí.

Pořadatelé podle Nečáska posílí letos organizační opatření akce, protože na dubnovém půlmaratonu, který se pořádal za neobvykle vysokých teplot, měly desítky lidí problémy s přehřátím. „Počítáme s tím, že bude na Pražském maratonu 16 občerstvovacích stanic, z toho osm s iontovými nápoji. Celkem máme připravených 30 000 litrů vody a přes 16 000 litrů isotonického nápoje,“ uvedl. Na trati bude podle něj také 34 zdravotních hlídek první pomoci a čtyři hlídky na kole s defibrilátory, k dispozici bude od záchranné služby zdravotnický modul Golem pro hromadná neštěstí.

Závodníci se podle Nečáska budou moct občerstvit také ovocem, připraveno pro ně bude 27 000 banánů a 17 000 pomerančů. Účastníky budou pořadatelé informovat o rizicích teplého počasí. Teploty mají o víkendu přesáhnout 20 stupňů Celsia.

Související témata

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...