Stephen Katte

29. 4. 2024

Elon Musk se údajně setkal s čínským premiérem Li Čchiangem a Žen Chung-pinem, který stojí v čele Čínské rady pro podporu mezinárodního obchodu.

Elon Musk, generální ředitel společnosti Tesla, navštívil o víkendu Peking, aby údajně s vysokými vládními představiteli projednal zavedení svého plně autonomního softwaru (FSD) a povolení k přenosu dat do zahraničí. Jen týden poté, co zrušil plánovanou návštěvu Indie.

Automobilový gigant se v roce 2018 dohodl s čínskými úřady na výstavbě závodu v Šanghaji, svého prvního za hranicemi Spojených států, který byl později otevřen v roce 2019. Jeho systém FSD byl uveden na trh před čtyřmi lety, ale dosud nebyl na čínském trhu k dispozici.

Podle čínských státních médií jednal Musk s premiérem země Li Čchiangem, což generální ředitel společnosti Tesla později potvrdil v příspěvku na X.

„Je mi ctí setkat se s premiérem Li Čchiangem. Známe se již mnoho let, od prvních šanghajských dnů,“ uvedl Musk spolu se společnou fotografií.

V příspěvku na X ze začátku tohoto měsíce Musk uvedl, že by FSD od Tesly mohl být zákazníkům v Číně k dispozici velmi brzy, ale žádné další souvislosti tehdy neuvedl.

Čínská státní televize CCTV uvedla, že Li během setkání s Muskem slíbil, že Čína udělá více pro to, aby pomohla zahraničním společnostem prosadit se a poskytla jim lepší podnikatelské prostředí.

„Velmi rozsáhlý čínský trh bude vždy otevřený firmám financovaným ze zahraničí,“ řekl druhý nejvyšší čínský úředník. „Čína se bude držet svého slova a bude i nadále tvrdě pracovat na rozšíření přístupu na trh a posílení záruk služeb.“

Vládnoucí Komunistická strana Číny si v době rostoucích ekonomických otřesů stanovila přilákání zahraničních investic za svůj zásadní cíl. Strana diskutovala o propadu čínské ekonomiky během svých dvou politických zasedáních, která skončila minulý měsíc.

Mnozí pozorovatelé Číny, včetně amerického velvyslance v Číně, však vyjádřili skepsi vůči cíli čínského režimu kvůli jeho rozporuplné politice a vnitřním frakčním bojům.

„Někteří vysocí čínští vládní představitelé tvrdí, že investice soukromého sektoru jsou v Číně vítány, že vaše investice budou chráněny. Pak ale tyto společnosti slyší i jiné zprávy,“ sdělil 14. března agentuře Bloomberg americký velvyslanec v Číně Nicholas Burns s odkazem na nový rozsáhlý čínský zákon proti špionáži, který investoři vnímají jako odstrašující.

„Myslím, že hlasy, které slyší od vlády zde v Číně ohledně národní bezpečnosti – ty jsou nyní nejsilnější a nejhlasitější,“ řekl.

Státní média také odhalila, že se Musk setkal s Žen Chung-pinem, který stojí v čele Čínské rady pro podporu mezinárodního obchodu a je organizátorem pekingského autosalonu. Neohlášená návštěva Muska se časově shoduje s pekingským autosalonem, který byl zahájen minulý týden. Společnosti Tesla na autosalonu neměla stánek a naposledy se ho zúčastnila v roce 2021.

„Je dobré vidět, že elektromobily v Číně dělají pokroky. Všechna auta budou v budoucnu elektrická,“ uvedl Musk ve videu, které zveřejnila státní média.

Překvapivá cesta Muska přišla jen něco málo přes týden poté, co zrušil setkání s indickým premiérem Naréndrou Módím a jako důvod uvedl „velmi těžké závazky vůči Tesle“.

Tesla se snaží získat schválení svých systémů FSD pro nové trhy. Je to však těžký boj. V minulosti byl jejím vozidlům zakázán vjezd do čínských vojenských areálů kvůli kamerám používaným pro systémy FSD.

Pokročilé asistenční systémy řidiče (ADAS) jsou na čínském trhu s elektromobily stále běžnější. Mnoho místních výrobců, například Huawei Technologies Co. a Xiaomi Corp., již podobné technologie používá.

Tesla dle Muska pokračuje ve svých plánech, aby se její systémy FSD dostaly k zákazníkům po celém světě, včetně Číny. Během hovoru k výsledkům společnosti Tesla 23. dubna Musk uvedl, že jeho společnost bude prodávat své výrobky všude tam, kde získá souhlas regulačních orgánů.

„Se souhlasem regulačních orgánů plánujeme vydat tento systém jako autonomní systém pod dohledem na jakémkoli trhu, kde k tomu získáme souhlas regulačních orgánů, což podle nás zahrnuje i Čínu,“ uzavřel.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.