Radovan Dluhý

29. 4. 2024

Tento měsíc přijalo Tennessee, jako vůbec první stát, legislativu zakazující ovlivňování počasí. Řada odborníků i politiků se obává možných nechtěných důsledků manipulace v podobě extrémů počasí, ba co hůře, zneužití na mezinárodní geopolitické scéně.

Indie versus Čína

Indie je již nějakou dobu znepokojena nad růstem technologií pro ovlivňování počasí v Číně a má podezření, že její severovýchodní soused drastickým způsobem mění atmosférické podmínky nad jejích územím, obzvláště v sousedících regionech.

Během poslední dekády měla Čína dle indických zdrojů instalovat v Tibetu generátory, které vypouštějí do atmosféry chemikálie s cílem zvýšit dešťové a sněhové srážky.

Čína se v roce 2020 pochlubila, že do roku 2025 bude schopná ovlivnit počasí na území o rozloze 5,5 milionů km².

Írán viní státy Blízkého východu z „krádeže mraků“

Indie ale není jedinou zemí, která se obává dopadů ovlivňování počasí.

Podle Forbesu Írán v minulosti několikrát obvinil Turecko, Spojené arabské emiráty (SAE) či Izrael, že svými technologiemi pro ovlivňování počasí tyto země způsobují v Iránu katastrofální sucha.

SAE již léta využívá k vyvolání deště různé technologie. V souvislosti s nedávnými povodněmi v Dubaji někteří odborníci znova poukázali na možné dopady manipulace s počasím.

Johan Jaques, hlavní meteorolog u společnosti Kisters, zaměřující se na environmentální technologie, sdělil pro časopis Newsweek, že „kdykoli zasahujeme do přírodních srážkových procesů, vyvoláme řetězec událostí, nad kterými nemáme úplnou kontrolu“.

Jaques ale také varoval před možností zneužití počasí během mezinárodních konfliktů.

Počasí jako válečná zbraň

Možnost zneužití počasí k válečným účelům má dlouhou historii. Americká vláda osévala mraky již během války ve Vietnamu. V rámci tajného vojenského programu s názvem Operace Popeye vojenská letadla rozprašovala chemické sloučeniny s cílem prodloužit monzunovou sezónu.

Na možnou „válku o mraky“ v regionu Blízkého východu upozorňuje článek z New York Times z roku 2022. Lídři těchto zemí si například uvědomují, že voda bude jednou stejně důležitým zdrojem, jako je dnes ropa či plyn.

Přitom ovlivňování počasí nemusí mít vliv jen na množství srážek, ale také na jeho strukturu. Podle nedávné studie švýcarských vědců může osévání mraků vyvolat dokonce i krupobití. Povodně, sucha či zničená úroda kroupami by teoreticky mohly zásadním způsobem oslabit danou ekonomiku.

Dokázat, že k takovým nekalým praktikám v rámci ovlivňování počasí dochází, je velmi obtížné. Nicméně jak tvrdí americký atmosférický vědec a autor knihy Hazard s nebesy, James Fleming: „Jen podezření, že se nějaká sousední země snaží ukrást déšť, nebo že vede tajnou environmentální válku, může způsobit negativní dopady.“

Související články

Přečtěte si také

Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame
Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame

Katedrála postavená tak, aby nasměrovala zrak lidstva k nebi a k věčnosti, znovu otevírá své brány.

Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii
Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii

Povstalci i exilová opozice dnes nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada, který zemi vládl 24 let. Rebelové podle agentury Reuters vyzvali uprchlé Syřany k návratu do vlasti a slibují budování nové Sýrie, která se stane mírumilovným místem. Syrský premiér Muhammad Ghazí Džalálí oznámil, že je připraven na předání moci a na spolupráci s novým vedením země.

Je druhá adventní neděle, do Štědrého dne zbývají dva týdny
Je druhá adventní neděle, do Štědrého dne zbývají dva týdny

Dnes je druhá adventní neděle, přezdívaná bronzová, do Štědrého dne zbývají dva týdny. Na adventním věnci tak lidé podle tradice rozsvítí druhou ze čtyř svíček.

Den v obrazech: Znovuotevření katedrály, Trilaterální jednání na poslední chvíli a Vánoční přehlídka corgiů
Den v obrazech: Znovuotevření katedrály, Trilaterální jednání na poslední chvíli a Vánoční přehlídka corgiů

Světové události dne 7. prosince zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Jak si začít budovat dlouhodobé zásoby potravin – radí prepper a otec 11 dětí
Jak si začít budovat dlouhodobé zásoby potravin – radí prepper a otec 11 dětí

Pro podnikatele a farmáře třetí generace Davida Stelzera je dobře zásobená potravinová spíž základem pro život v hojnosti. Podělil se s námi o své zásadní rady.

Konec věku scientismu
Konec věku scientismu

Veřejnost je nově skeptická k celé řadě věcí, jejichž kritici byli ještě nedávno považováni za bláznivé podivíny. Šílenství kolem schopnosti vlády kontrolovat klima se setkává s novým odporem. Vlády a společnosti, které zavedly povinné očkování, čelí na základě soudních rozhodnutí vysokým pokutám.

Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby
Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby

Albert Einstein spojoval vědu a hudbu, které považoval za harmonické. Hraní na housle mu pomáhalo přemýšlet a nacházet inspiraci. Jeho vášeň pro Mozarta a Bacha odrážela řád vesmíru, který hledal i ve svých teoriích.

Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců
Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců

Rozsáhlá síť tunelů pod městem hříchu poskytuje nebezpečné útočiště více než tisícovce bezdomovců. Strávili jsme několik dnů s lidmi, kteří jim pomáhají.