ČTK

30. 4. 2024

Ode dneška do 30. září budou v Česku posílená bezpečnostní opatření kvůli mistrovství světa v hokeji a dalším sportovním akcím v Evropě. Po dnešním zasedání vlády to novinářům řekl vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Kabinet na základě doporučení společné zpravodajské skupiny nezvýší stupeň ohrožení terorismem, ale provedl revizi opatření v rámci prvního stupně ohrožení.

Zvýšená bezpečnostní opatření reagují na mistrovství světa v hokeji, které se v Praze a Ostravě koná od 10. do 26. května, ale také následné mistrovství Evropy ve fotbale v Německu a olympiádu v Paříži. „Nezvyšuje se stupeň ohrožení terorismem, pouze se upravují daná opatření v rámci prvního stupně. Jde o preventivní opatření, nikoli o reakci na jakoukoliv informaci z bezpečnostní komunity,“ uvedl Rakušan.

Opatření podle Rakušana zahrnují posílení úkolů policistů u vybraných sportovních, společenských a veřejných akcí. Týká se to také některých ambasád a dalších vybraných institucí. „V rámci bezpečnostních opatření jde o vyčlenění adekvátního počtu policejních hlídek s balistickou ochranou a dlouhými zbraněmi u vytipovaných zejména sportovních akcí, dopravních uzlů a mezinárodních letišť,“ dodal.

Posílí se pyrotechnická služba v Praze a Ostravě, zesílené budou i silniční kontroly zaměřené na převoz zbraní a pyrotechniky. Intenzivnější bude podle Rakušana také dohled nad zákazem vjezdu nákladních vozidel do větších měst. Bezpečnostní složky budou věnovat zvýšenou pozornost radikalizaci v on-line prostředí a na sociálních sítích. Intenzivní komunikace a sdílení informací je v plánu i mezi bezpečnostními složkami a místní samosprávou, doplnilo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě.

První stupeň ohrožení terorismem platí v Česku od března 2016, kdy ho schválil kabinet v reakci na teroristické útoky v Bruselu. Vznik čtyřstupňového systému výstrahy schválila vláda v lednu 2016. Ministerstvo vnitra podle Rakušana existující systém stupňů ohrožení terorismem posoudí. Pokud to bude nutné, navrhne jeho revizi.

Související témata

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.