ČTK

1. 5. 2024

Čínský vědec Čang Jung-čen, který na začátku roku 2020 jako první zveřejnil genom nového koronaviru SARS-CoV-2, oznámil, že mu úřady po několika dnech umožnily návrat do laboratoře. Na protest proti vystěhování od víkendu seděl před pracovištěm, informovala agentura AP.

Čang v příspěvku na čínské sociální síti Weibo uvedl, že zdravotnické středisko, kde se laboratoř nachází, dalo jemu a jeho týmu svolení, že se prozatím mohou vrátit a pokračovat ve výzkumu. „Nyní mohou členové týmu zase svobodně vstupovat do laboratoře,“ napsal Čang.

Vědec zároveň sdělil, že projednává se zdravotním střediskem plán přesunu laboratoře tak, aby přitom nebyla narušena práce týmu.

Virolog Čang Jung-čen zmapoval genom koronaviru na základě vzorku, který byl odebrán na počátku pandemie covidu-19 pacientovi z čínského města Wu-chan, kde byla nákaza zaznamenána poprvé. Výsledek publikoval bez svolení čínské vlády. Čang si stěžuje, že od té doby se jeho pracoviště potýká s neustálými překážkami.

V pondělí vědec v příspěvku na internetu uvedl, že se svým týmem před několika dny dostal od úřadů nečekanou výzvu k vystěhování z laboratoře a ochranka ho o víkendu nevpustila dovnitř.

Vědec od té doby seděl před vchodem do laboratoře na kartonové krabici, chvílemi v dešti, a jeho kolegové na místě rozvinuli transparent s nápisem Chceme pokračovat v normální vědecké práci. Zprávy o protestu se rychle rozšířily na čínských sociálních sítích.

Šanghajské klinické centrum veřejného zdraví uvedlo, že Čangova laboratoř byla uzavřena z „bezpečnostních důvodů“ a kvůli rekonstrukci.

Podle centra dostal Čangův tým pro laboratorní práci jiný prostor. Čang nicméně namítl, že nabídka nového pracoviště přišla až po vystěhování a že nová laboratoř nesplňuje bezpečnostní normy, které jeho tým požaduje.

Podle deníku The Guardian kroky čínských úřadů ukazují, jak čínská vláda pokračuje v tlaku na vědce a snaží se vyhnout přezkoumání svého postupu proti covidu-19 na začátku jeho šíření.

Poté, co Čang a jeho tým 5. ledna 2020 přečetli genom viru, poslali upozornění čínským úřadům a varovali před jeho možným rozšířením. Následující den ale našli laboratoř dočasně uzavřenou.

Čang nakonec bez vyžádání vládního svolení genom zveřejnil, což umožnilo vývoj diagnostických testů a vakcíny. Zatímco ve světě se Čangovi dostalo ocenění, Čína mu začala bránit ve spolupráci s bývalými kolegy a zbavila ho funkce v čínském centru pro kontrolu a prevenci nemocí, píše The Guardian.

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.