ČTK

1. 5. 2024

Stovky lidí si dnes v bruselském parku Cinquantenaire připomněly 20. výročí rozšíření Evropské unie roztažením obří vlajky EU. Nečekaně je přišla pozdravit i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Přítomní rovněž drželi v rukou vlajky deseti zemí, které v roce 2004 do unie vstoupily, včetně České republiky.

Park, který se nachází nedaleko unijních institucí, byl už od rána plný běžců či rodin s dětmi a psy, kteří využili krásného počasí, které v Bruselu panuje. Lidí s vlajkami, mezi kterými bylo i množství Čechů, začalo přibývat po desáté hodině.

„Šťastné výročí, díky, že jste se k nám připojili,“ zdravilo se několik Belgičanů se skupinou Poláků. Následně všichni společně roztáhli vlajku Evropské unie i vlajky „svých“ zemí. Do EU v roce 2004 vstoupily Česko, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Slovinsko, Malta a Kypr.

Češka Jana Lapinová dorazila do parku společně se svou dcerou. V Bruselu žije od roku 2006. „Když jsme vstoupili do Evropské unie, byla jsem čerstvě na mateřské s nejstarší dcerou. Rozšíření pro mě znamenalo i rozšíření pracovních možností,“ zavzpomínala v rozhovoru s ČTK. Jak dodala, studovala francouzské gymnázium a vždycky chtěla pracovat v zahraničí. „Když vyhlásili konkurzy pro nové členské státy, říkala jsem si, že to zkusím, ať vím, jak na to jsem v konkurenci s ostatními,“ popsala. Uspěla a nyní pracuje v Evropské komisi na Generálním ředitelství pro energetiku (DG ENER).

Šéfka unijní exekutivy dorazila na happening pěšky z nedalekého sídla Evropské komise, kde žije. Zdravila se s přítomnými, s mnohými si povídala či se fotografovala, vyptávala se dětí, ze které země jsou, a poté společně s přítomnými znovu roztáhla obří vlajku Evropské unie.

Předsedkyně Evropské komise navštívila v úterý i Českou republiku, kde ocenila českou pomoc Ukrajině. V projevu před slavnostním koncertem k 20. výročí českého vstupu do Evropské unie v pražském Rudolfinu také uvedla, že Česko se podílí na vytváření unijní budoucnosti.

U příležitostí výročí rozšíření v Bruselu v úterý večer slavnostně nasvítili budovu Evropské komise známou jako Berlaymont. Objevila se na ní vlajka Evropské unie a obří nápis „20 years together“, tedy 20 let spolu.

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...