Baťův kanál včera, 1. května, započal svou plavební sezónu. Slavnost odemykání se tento rok uskutečnila ve Veselí nad Moravou.

Podle generálního ředitele Povodí Moravy Václava Garguláka byla před začátkem sezony nezbytná určitá údržba i opravy.

„Dokončili jsme předsezonní přípravu Baťova kanálu, kterou jsme završili kontrolní plavbou. Provedli jsme seřízení a údržbu technologií plavebních komor, obnovili potřebnou plavební hloubku a zkontrolovali všechny bezpečnostní prvky. Nově jsme opravili vypouštěcí stavítko na vzpěrných vra­tech plavební komory Babice, provedli jsme opravy úchytných lan a kotvících ok na komorách v Huštěnovicích a Uherském Ostrohu,“ řekl ČTK generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Ministři míří na Baťák

Slavnostního dne se účastnili dokonce tři ministři.

Šťastnou plavbu popřál turistům například ministr zemědělství Marek Výborný na svém profilu X. „Jeden z TOP turistických cílů – Baťův kanál je pro tuto sezonu otevřen. Přeji všem pěkné počasí a šťastnou plavbu.“

Martin Kupka ministr dopravy označil Baťův kanál za fenomén.

„Baťův kanál je opravdu fenomén. Pro všechny nadšence do vodní dopravy i pro všechny místní. Dnes se to opět potvrdilo. Stovky dobře naladěných lidí, skvělá atmosféra a počasí jak z pohádky. Prostě den jako stvořený pro odemčení Baťáku,“ uvedl na svém profilu X.

Dodal dále, že se v následujících měsících plánuje pokračovat v pracích: „… tak, aby byl Baťák do dvou let sjízdný až do Hodonína. Je to další hmatatelný krok, jak na vodu přilákat více lidí. Všem přeji šťastnou plavbu a nespočet skvělých zážitků!“

Třetím ministrem, který na slavnost dorazil, byl ministr životního prostředí Petr Hladík.

Něco málo z historie

Podle dochovaných záznamů si s myšlenkou regulace řeky Moravy začal pohrávat již v roce 1927 Tomáš Baťa. Po jeho tragické smrti se smělého plánu chopil jeho bratr Jan Antonín Baťa. Výstavba proběhla v letech 1934 až 1938 a celková délka plavební trasy byla 51,8 km, vedla z Otrokovic a končila u Rohatce. Jedním z využití kanálu byla přeprava lignitu z dolu v Ratíškovicích do Baťových továren a tepláren v Otrokovicích.

Za 2. světové války byl kanál německými vojsky značně poškozen. Další rána přišla, když byly Baťovy závody komunisty znárodněny. Nákladní přeprava se stala nerentabilní a provoz kanálu byl na počátku šedesátých let ukončen.

Na lepší časy svitlo až v polovině devadesátých let 20. století, kdy vznikla z iniciativy zdejších obcí Agentura pro rozvoj turistiky na Baťově kanálu. V současné době je Baťův kanál oblíbenou turistickou destinací. Ročně ji navštíví okolo 85 000 lidí. Více se o této unikátní památce dočtete zde.

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.