Redakce Epoch Times ČTK

a 2. 5. 2024

Americký exprezident Donald Trump ve středu řekl, že 6. ledna 2021 žádal svou ochranku, aby jej odvezla k sídlu Kongresu, kde v tu chvíli začínalo docházet ke střetům mezi některými demonstranty a policejními složkami. Potvrdil tak klíčový bod výpovědi svědků z kongresového vyšetřování tehdejších nepokojů, napsal deník The New York Times (NYT). Trumpova ochranka tehdy jeho požadavek opakovaně odmítla.

Exprezident se svým vyjádřením na mítinku ve státě Wisconsin vymezoval vůči výbušnému tvrzení někdejší pracovnice Bílého domu Cassidy Hutchinsonové. Ta při veřejném slyšení před dvěma lety vyšetřovací komisi řekla, že se doslechla o tom, že se Trump natahoval po volantu, když jeho tým žádost o odvoz ke Kapitolu odmítl.

Exprezident daný moment vylíčil jako zcela nekonfliktní, přičemž uznal, že se k sídlu Kongresu chtěl vydat. „Seděl jsem vzadu a víte, co jsem řekl? Řekl jsem: ‚Chtěl bych tam zajet, protože vidím, že tam jde hodně lidí.‘ Oni řekli: ‚Pane, bude lepší, když to neuděláte‘,“ řekl Trump na shromáždění ve městě Waukesha.

Tato výměna se podle exprezidenta opakovala ještě jednou. Poté prý ochrance řekl, že dá na jejich úsudek. „To byl celý tón té konverzace,“ dodal.

Okamžiky, které popisoval, nastaly po jeho projevu na prostranství nedaleko Bílého domu, v němž končící prezident apeloval na své stoupence, aby „bojovali jako o život“ a vyzval je k pochodu ke Kapitolu. Tam tehdy začínalo projednávání výsledků prezidentské volby roku 2020, které Trump dodnes označuje za podvodné.

Ve svém vystoupení Trump avizoval, že k sídlu Kongresu vyrazí také, a mnozí lidé tam po jeho projevu zamířili. Už v tu chvíli u Kapitolu začínaly konflikty mezi některými demonstranty a policejními složkami. Zákonodárci kvůli tomu museli přerušit schůzi a prchat do různých úkrytů. Pořádek se podařilo obnovit až po několika hodinách, desítky policistů utrpěly zranění.

S odstupem času se objevili informace o provokatérech v davu, o nepřiměřených zákrocích policie a také o tom, že výzvy o pomoc členů Národní gardy, byly opakovaně zodpovědnými osobami v Kapitolu odmítnuty.

Očekávaný kandidát Republikánské strany mimo jiné označil lidi obžalované v souvislosti se 6. lednem za „rukojmí“ a uvádí, že pokud v listopadových volbách zvítězí, bude zvažovat jejich omilostnění.

Zároveň stejně jako před čtyřmi roky odmítá jednoznačně říci, že uzná výsledky voleb, v nichž se pravděpodobně znovu utká se současným prezidentem Joem Bidenem. „Když bude všechno čestné, s radostí výsledky přijmu,“ uvedl, zatímco dál popírá regulérní výsledek posledních voleb. „Když ne, musíte bojovat za právo země,“ řekl ve středečním rozhovoru s listem Milwaukee Journal Sentinel.

Přečtěte si také

Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch
Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch

Sluchátka mohou být pohodlná, ale pohodlí má svou cenu. „Cokoli, co blokuje slyšení přirozených zvuků zvenčí, může vyvolat toto vnímání hlasitějšího tinnitu,“ řekla audioložka Prutsmanová.

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem
„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem

3. června, pouhých 20 minut před východem Slunce vašeho místního času, se na obloze srovná 6 planet do jedné řady s Měsícem...

Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá
Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá

Špatný životní styl, kouření, nadváha, ale i současný trend zakládat rodinu v pozdním věků jsou určitými aspekty, které mohou vést k neplodnosti...