ČTK

4. 5. 2024

V druhém ročníku akce Oldtimer Express vyrazilo dnes ráno z Prahy 43 posádek veteránů, historických aut v zachovalém stavu na cestu po Evropě. Bude mít pět zastávek a skončí v Aténách. Organizátor Josef Zajíček, který je i jedním z účastníků, řekl ČTK, že nejde o závod a cílem je dojet v pořádku a užít si cestu. V Aténách nicméně pořadatelé vyberou vítěze například v kategorii nejhezčí auto.

S nápadem přišel Zajíček a jeho známý z Turecka. „Můj kamarád Turgut si v 70. letech jel kupovat auto z Istanbulu do Německa vlakem, ale po cestě zpátky jel již zakoupeným vozem. Tak jsem mu loňský rok navrhnul, ať přiletí a já vezmu Tatru a pojedeme do Turecka. Tehdy jsme oslovili dalších tři kamarády a najednou z toho bylo 23 vozů. Proto jsme tomu chtěli dát rámec kvalitního projektu,“ popsal organizátor.

Cesta je členěna na etapy. „Nechceme, aby se závodilo. Cílem je, aby si každý cestu užil a dojel v pořádku do každého hotelu až do cílové destinace v Aténách,“ řekl Zajíček. První etapa končí v rakouských Alpách, druhá v Chorvatku ve městě Rijeka, kde je nedaleko i okruh, kde si mohou účastníci zazávodit na čas. Dalšími zastávkami jsou Dubrovník, Ioánnina v Řecku, poté Olympie a zakončení je v Aténách.

Po cestě mají účastníci k dispozici, stejně jako loňský rok, servisní týmy pro případ nutných oprav. „Splnit podmínky pro účast je náročné, nicméně majitelé veteránů vědí, co to auto chce. Neustále něco vůz potřebuje, musí se opravovat nebo se mu vyměňují náhradní díly. Ale s sebou na cestu máme i tři servisní týmy, včetně odtahovek. Proto jsme schopni hodně věcí vyladit i po cestě do Atén,“ uvedl Zajíček.

V Aténách organizátoři vyhlásí vítěze z okruhu nebo nejkrásnější auto. Každý účastník získá trofej za účast. Po týdnu vozy naloží do kamionů a účastníci odletí zpět do Prahy.

Loni se zúčastnilo 23 vozů, letos se k nim přidalo dalších 20 aut. Posádky startovaly postupně od rána od Národního technického muzea, kde byly zaparkované vozy různých značek, například Tatra, Ferrari, Mercedes-Benz nebo Aston Martin. Zájemci si mohli auta před jejich startem prohlédnout. Konkrétní list účastníků a modelů vozů si mohou lidé prohlédnout na webu akce.

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.