Minulý čtvrtek zorganizovala skupina, která si říká „Akademici*čky proti Apartheidu“ neohlášený propalestinský protest před budovou Fakulty humanitních studií (FHS) Univerzity Karlovy v Praze. Skupina rovněž zveřejnila prostřednictvím sociálních sítí své požadavky. V nich mimo jiné požaduje, aby univerzita přehodnotila zaměstnávání osob, jako je ředitelka Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově (UK) doktorka Irena Kalhousová, které podle skupiny „papouškují rasistickou sionistickou rétoriku“.

S demonstranty se osobně setkala děkanka fakulty Věra Sokolová. Podle jejích slov organizátoři nebyli studujícími FHS ani studujícími UK:

„Demonstrující jsem na místě vybízela k diskusi o roli a odpovědnosti akademické instituce v globálním konfliktu, diskusi o roli a odpovědnosti vedení fakulty a mě jako její děkanky. O takovou diskusi však zájem nebyl. Jakkoli právo na vyjádření svobodného názoru respektuji, role akademické půdy i akademické obce je jiná. Akademická půda je a má být prostorem vzájemného respektu a dialogu. To jsem včera na demonstraci neviděla,“ vysvětlila pro zpravodajský server Echo24 Sokolová.

Karlova Univerzita se ve svém prohlášení zastala své kolegyně.

„Univerzita Karlova podporuje legitimní formy protestu rámované zákony ČR, ale ne aktivismus, který může poškozovat naši schopnost plnit akademické poslání a způsobuje, že se lidé v naší komunitě mohou cítit šikanováni, ohrožováni a mít strach…

Jsme hrdí na to, že v našich řadách působí expertky a experti i na světové geopolitické dění, často dokonce i původem z oblastí aktuálně zasažených konflikty, ať už jde o Ukrajinu či oblast Blízkého východu.“

Sama Irena Kalhousová na svém profilu X uvedla, že k iniciativě demonstrantů nemá co říci a současně děkuje vedení školy za podporu:

„Ke kauze anonymních akademiků nemám moc co říci, protože s anonymy nemá cenu vést diskuzi. Za sebe bych chtěla moc poděkovat za všechnu obrovskou podporu, které se mně dostalo. Emailů a zpráv mně přišlo tolik, že bude trvat alespoň týden, než na všechny odpovím. Především ale díky za jednoznačnou podporu od Univerzity Karlovy. Jsem strašně ráda, že působím v instituci, která se umí svých zaměstnanců zastat tváří tvář výhrůžkám. Moji nadřízení se k celé věci postavili profesionálně a současně lidsky. Obrovský dík patří studentům a studentkám FSV. Od nich si vyjádřené podpory cením strašně moc.“

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.